Güncel Fikir Blog'u
Yabancı Devlet Bursları – Macaristan (2015-2016)
Yazar: - 21 Ağustos 2015
807
0

MACARİSTAN BURSLARI (2015-2016)

ÜLKE

BURSUN TÜRÜ

İLK BAŞVURU

SON BAŞVURU

macaristan bayrak MACARİSTAN

50 Lisans, 50 Yüksek Lisans, 30 Doktora ve
20 Kısa Dönem(1-5 ay)

26 Mart 2015

24 Nisan 2015

ÖZEL ŞARTLAR

 1. Burslar konaklama, eğitim tutarı, sıhhat sigortası ve aylık ödeme (lisans, yüksek lisans ve kısa dönem emek harcamalar için HUF 40.460, doktora için HUF 100.000) ihtiva eder.
 2. Adaylar,  mezuniyet belgesi ve transkriptlerinin İngilizce’ye çevrilmiş halini kendi mezun oldukları okul tarafınca verilebiliyor ise alabilir ve kendi okullarına onaylatabilirler. Öteki belgelerin de İngilizce’ye çevirili ve onaylı olmasına dikkat edilmelidir.
 3. Macaristan’da bulunan üniversitelerden hangilerinin denkliği olup olmadığı mevzusundaki mesuliyet adayların kendisine aittir.
 4. Bursa başvuran adayların doğru bir mail adresi vermeleri gerekmektedir. Macaristan üniversiteleri Mayıs-Temmuz ayları içinde adaylarla irtibata geçecek olup sözlü bir imtihan gerçekleştirebilecektir. Bu yüzden adayların mail adreslerini sık sık denetim etmeleri gerekmektedir.
 5. Lisans (BA/BSc) düzeyinde bursa başvuracak adaylar ziraat, organik bilimler ve sürdürülebilir kalkınma alanlarındaki bölümleri seçebilecektir.
 6.  Lisans adayları, Macar dilinde eğitim veren bir bölüm seçerler ise bir senelik Macar dili hazırlık kursuna iştirak edecektir. İngilizce dilinde verilen dersleri seçebilmeleri için iyi düzeyde İngilizce bilmeleri gerekmektedir.
 7. Lisansa başvuracak adaylar ortaöğretim diplomalarının çevirili ve onaylı olmasına dikkat etmelidir.
 8. Yüksek lisans (MA/MSc) adayları teknoloji, mühendislik, iktisat, internasyonal ilişkiler, AB emek harcamaları ve Orta Avrupa emek harcamaları alanlarında emek harcama yapabilirler.
 9. Doktora için İngilizce dilinde eğitim veren herhangi bir bilimsel nitelikli alan tercih edilebilir. Programların süresi 36 aydır.
 10. Kısmi emekler (1-5 ay) için adaylar ziraat, tabiat bilimleri ve sürdürülebilir kalkınma, teknoloji, mühendislik ve iktisat, internasyonal ilişkiler, AB emek harcamaları, Orta Avrupa üstüne emek verme yapabilirler.
 11. İngilizce dil düzeyiniz TOEFL İBT 90 yada PBT 550, Cambridge B, IELTS 5.0, KPDS, ÜDS, YDS 70 olması gerekmektedir.
 12. Kısa Dönem Emek harcamalar için, lisans ve lisansüstü (Türk yükseköğretim kurumlarında kayıtlı) öğrencileri; uygulama öncesi, kurumlarında minimum iki sömestr tamamlamış olması gerekmektedir.
 13. AIDS ve Hepatit A, B, C olmadığını gösterir sıhhat raporu alınmalıdır.
 14. Geçişlik fotokopisi çekilirken geçişlik numarası, ad-soyad, fotoğraf ve bitiş tarihini gösteren sayfaları çekmeye dikkat edilmelidir.
 15. İlgi mektubunuzda niçin Macaristan bursu, bu bursun size katacakları, hedefleriniz şeklinde bilgiler yer almalıdır.
 16. Özgeçmişiniz http://limesurvey.tpf.hu/index.php/267728/lang-en adresindeki europass format’ında olmalıdır. Macar müracaat formu aynı adreste yer verilmiştir.
 17. Doktora programına başvuracak adaylar minimum 2 sayfalık araştırma planı, yüksek lisans mezuniyet belgesi, 2 tane tavsiye mektubunu aşağıdaki belgelere ilave edeceklerdir.
 18. Başvurulacak alan ve bölümler için tıklayınız.

SON BAŞVURU GÜNÜNE KADAR TESLİM EDİLECEK BELGELER
a- Türkçe müracaat formunun bilgisayar çıktısı,
b- Macar müracaat formunun imzalı çıktısı,
c- Son olarak alınan diplomanın onaylı örneği,
d- Not döküm belgesi (Transkript),
e- Geçişlik fotokopisi,
f- Özgeçmiş,
g- Dil sertifikası,
h- Sağlık Raporu
i- İlgi Mektubu
NOT:

Teslim edilecek belgeler 2 nüsha halinde 2 tane telli dosya içinde elden yada posta yöntemiyle aşağıdaki adrese teslim edilecektir. Belgelerin 24 Nisan 2015 evveliyatına kadar teslim edilmesi gerekmektedir. Geciken belgeler dikkate alınmayacaktır.

ADRES:
Milli Eğitim Bakanlığı
AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü
Beşevler Kampüsü C Blok
BEŞEVLER / ANKARA
Tel: 0312 212 38 70-2041
Fax: 0312 212 93 04

e-mail: nurtenkoc@meb.gov.tr
BURSA BAŞVURMAK İSTİYORUM:   http://basvurular.meb.gov.tr/bsv2_4/disiliskiler_yabbursbsv/default.aspx

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ