Güncel Fikir Blog'u
Windows’u Hızlandırın
Yazar: - 21 Mayıs 2015
386
0

Windows öyleki bir işletim sistemi ki bilgisayara sıfır bir kurulum yaptığınızda taze iken zaman içinde yüklenilen programlarda oluşan hatalar gerekse de tarayıcılardan kalan çerezler bilgisayarınızı yavaşlatmaktadır.Bu yüzden daha iyi bir performans almak içi Windows’u hızlandırın size sözü fazlaca dolandırmadan bilgisayarınıza ayda bir dahi de olsa iyi mi bakım yapacağınızı resimli olarak göstermeye çalışacağız. Ümit ederim işinize yarar ve destek sağlar.

Geri Dönüşüm kutunuzu boşaltın

Onlarca GB büyüklüğünde dosyalarınız geri dönüşüm kutusunda silinmeyi bekliyor olabilir. Bu tarz şeyleri temizleyerek işe başlayabilirsiniz.

Güç Seçeneklerinizi Düzenleyin

Pil ayarları optimize etmek

Pil ayarları optimize etmek

Bilgisayarınızdan performansı en yüksek düzeyde almak isterseniz eğer pil ayarlarınızdan güç seçeneklerinize gelmiş olarak ‘en yüksek performans‘ ayarını seçebilirsiniz.

Çerezlerden Kurtulun

İnternet’te gezdikçe sayfalar yine ziyaret ettiğinizde daha kısa sürede yüklenmesi için önbelleğe alınmaktadır. Bunlar bir süre sonrasında GB’ları gören boyutlara erişmektedir. Belli aralıklarla bu tarz şeyleri temizlemezseniz Belleğinizi şişirerek harddiskinizde boş yer kalmayacaktır. Bunun için internetten ücretsiz bir şekilde kolaylıkla indirebileceğiniz CC Cleaner programını kullanabilirsiniz.

 

Ek olarak programda Kayıt defteri düzenleyici görevi ile kayıt defterinizde programların niçin olduğu hataları tespit edebilir ve bunlardan kurtulabilirsiniz. Bunun için

Kayıt defteri> Problemler için tara> Seçili sorunları çöz>

Hemen sonra yapılacak işlemin yedeğinin alınmasını istermisiniz diye sorduğunda evet diyip ‘seçili sorunları çöz‘ diyerek yapabilirsiniz.

 

 

Antivirüs Kullanın

Bilgisayarınızda yapacağınız işlemlerin ve kişisel verilerinizin güvenliği için kesinlikle etken koruma elde eden ve güncel bir Antivirus programını kullanmanızı sertlik ile tavsiye ederiz.

eset_nod32_unistalltool

 

 

Bizim seçimimiz Esed Nod 32 Antivirus programı oldu. Devamlı güncellenen kayıtları ile internette gezinirken de anlık koruma sağlaması sizin için kafi olacaktır.

Windows Disk Birleştiricisi

Bilgisayarınız ve verilerinizin düzensiz kapatılması (elektirikler gitmesi… vb nedenler ) ile dosyalarınız parçalara ayrılmaktadır. Fizyolojik olarak bunun farkına varamayabilirsiniz fakat mekanik olarak harddisk yüzeyinde parçalanmaktadır. Mesela ..disk-birlestir

 

Kullanmış olduğum Harddisk yüzeyinde C sürücüsü %8 olarak parçalanmış. Harddisk kafası bu verileri okurken veriyi bir baştan bir sondan okuyacağı için hem Harddisk’e zarar vermekte hemde okuma hızı yavaşlamaktadır. Bunu Windows’un Disk Birleştiricisi Aracı ile kolayca halledebilirsiniz. Disk birleştiricisi

Başlat> Tüm Programlar> Donatılar> Sistem Araçları seçeneğinden ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ