Güncel Fikir Blog'u
Verimli ders çalışma yöntemleri
Yazar: - 03 Şubat 2015
1.030
0

Günümüzde sınavlara hazırlanan öğrencilerin en büyük sıkıntılarının başında verimli ders çalışamama gelmektedir. Bazıları saatlerce çalışmasına rağmen başarı elde edemediğinden yakınır. Birçoğumuzda da geçerli olan bu şikâyetin asıl sebebi şüphesiz verimli ders çalışamamaktır. Verimli ders çalışma yöntemleri etkili ve disiplinli bir biçimde kullanıldığında bu sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Verimli ders çalışmak için öncelikle çalışma ortamının en uygun biçimde ayarlanması gerekir. Ortamın sıcaklığından havalandırmasına oturma şeklinden çalışma masası kadar her şey en ideal halde düzenlenmeli, ortamda dikkat dağıtan her türlü şey kaldırılmalıdır. Verimli ders çalışma yöntemleri için en büyük tehlikelerden birisi de zihin dağılmasıdır. Tam olarak çalışmaya odaklanırken zihni toparlayamamak strese ve de sıkıntıya yol açacaktır. Bu durumdan kurtulmak için kısa aralar verip tekrardan ders çalışmaya başlamayı denemek son derecek etkili olacaktır. Ya da aklınızda olup da zihninizi bulandıran şeyi ortadan kaldırmanız gerekecektir. Verimli ders çalışma yöntemleri için amacınızı net ve açık bir şekilde belirlediğinizde çalışmaya odaklanmanız daha kolay olacaktır. Bu şekilde planlı ve programlı bir çalışma ile başarı kendiliğinden gelecektir.

Verimli ders çalışmada en etkili faktörlerden biriside şüphesiz ders çalışma ortamınızdır. Ders çalışma sırasından ki konforunuzdan tutun oturma pozisyonunuza kadar etki etmektedir. Konfor demişken ortapedik bir yatak üstünde ders çalışmadan bahsetmiyoruz tabiki.

  • Öncelikle ders çalışacağınız ortamın temiz havadar olması gerekmektedir. Oksijeni tükenmiş bir ortam hem honey-calisma-masasi-1-bsizde baş ağrısı yapacağı gibi hemde uykunuzu getirecektir.
  • Ders çalışacağınız alanın sessiz olması dikkatinizi dağıtacak ses ve gürültüden uzak olması gerekmektedir.
  • Odanızın yeteri kadar ışık alıyor olması lazım.
  • Bir çalışma masası temin edip üzerine gereksiz dikkatinizi dağıtacak nesneler bulundurmayınız.
  • Özellikle Cep telefonu bilgisayar gibi bir kere baktıktan sonra tüm dikkatinizi dağıtıp saatlerce oyalayacak şeyleri odanızın dışında tutmaya özen gösterin.
  • Ders çalışmalarınızı belli bir program yaparak bu program dahilinde yürütmeye özen gösterin. Sistemli ve programlı şekilde ilerlerseniz başarıya ulaşabilirsiniz.

Bu gibi ince ayrıntılara dikkat ederek daha verimli bir ders çalışma sisteminizi oturtabilirsiniz. Ayrıca en verimli ders çalışma saati olan sabah saatlerinde uyuyarak geçirmek yerine ders çalışarak geçirmeniz faydanıza olacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ