Güncel Fikir Blog'u
Verimli Ders Çalışma
Yazar: - 10 Haziran 2015
804
0

Ders çalışmak başarıyı getirir. Fakat iyi mi verimli ders çalışılır ve Verimli ders emek harcama taktikleri için aşağıda yer edinen detayları bilmenizde yarar var.

Ders çalışmak vardır, ders çalışmak vardır. Bazı öğrenciler bilgisayar karşısında ders emek harcayarak çalıştığını zannedenler yada yatarak ders emek vererek çalıştığını zannedenler neden başarı göstermiş olamadıklarını düşünürler. Ders çalışmak başlı başına etkili ve verimli çalışmak ile başarı göstermiş olunur bunun içinde planlı programlı ve tertipli tekrarlar yaparak çalışmak gereklidir.

Verimli emek verme taktikleri ise

  • Etkili öğrenme
  • Emek verme sisteminiz
  • Tertipli tekrarlar
  • Teknik ve Hız
  • Kendini tecrübe etmek  benzer biçimde çeşitli etmenleri vardır. Beraber bunlara göz atalım

Etkili Öğrenme

Emek verme disiplininizin başlangıcında veriminizi etkileyen en mühim unsur etkili bir öğrenimdir. Etkili öğrenme için bir mevzuyu biliyorum diyip geçmeden sıfırdan alıp öğrenerek geçmektir. En iyi öğrenme derste olan öğrenmedir. Anlatılan mevzunun mühim ipuçlarını dikkatle takip etmeli ve anlaşılmayan yereler üstünde durulmalıdır. Bazı püf noktalar ise ÖSYM niin sual olarak yapmayı sevilmiş olduğu yerlerdir. Buralar not alınarak belli dönemlerde günlük,haftalık,aylık benzer biçimde tekrarlar yapılmalıdır.

Eğer dershaneye gitme durumunuz yoksa eğer web ve bilgisayar erişiminiz var ise ki ne olursa olsun erişebilirsiniz kütüphanelerde parasız hizmet verilmekte. İnternet üstünde Youtube’da genel kültür genel beceri derslerine ilişik uzaktan öğretim dersleri videolarına erişebilirsiniz. Dershaneye gitmeden bu eksiğinizi telafi edebilirsiniz.

Çalışma Sisteminiz

Öğrenme şeklinize gore kendi çalışma sisteminizi belirleyebilirsiniz. Her talebe aynı metod ile öğrenemez. Kimisi not tutarak öğrenir, kimisi dinleyerek öğrenir. Kendi sisteminize gore çalışabilirsiniz ve ek olarak not tutarak çalışma yöntemi uzmanlar tarafınca en oldukça tercih edilen sistemdir. Öğrenilen bir data üstünden  birkaç saat  geçtikten sonrasında bu bilginin yalnız %55’i yalnız hafızada kalır. Yedi gün sonrasında yeniden yapmazsanız bu oran  %15’e düşer.  Not tutarak çalışır ve yeniden yapmış olursanız mevzunun daha kalıcı olmasını sağlarsınız ve aylık tekrarlarınız için elinizde çalışacağınız notlarınız olmuş olur zamanınızı not çıkartmak için boşa harcamamış olmuş olursunuz.

Düzenli Tekrar

Sıkılmayın!. Uzun soluklu ve disiplinli bir emek harcama gerektiren sınavınızda en büyük sıkıntılardan birisi öğrenilen bilgilerin kalıcı olmadığı ve zaman içinde unutulabileceğidir. Yukarıda belirttiğimiz şeklinde yine edilmeyen bilgiler zaman içinde unutulur. En süratli unutmada bilginin öğrenildiği gündür. Öğrenilen bilginin o gün yine edilmesi o yüzden önemlidir. En fazla 40 dakikanızı alacak olan bu taktik emek harcama verimi üstünde en etkili araçlardan birisidir. Bu tekrarlarınız günlük, haftalık, aylık tekrarlar şeklinde öncesinden tuttuğunuz notlar üstünden olabilir.

Yeniden yaparken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan nokta yeniden yaparken mesela coğrafi hareketler konusunu yeniden ediyoruz.

sıralaması, coğrafi konum,hususi konum,matematik konum… şeklinde kitapta yer edinen sıralamadır.

Bir öteki tekrarınızda ise sondan başlayıp yine yapınız. Matematik konum, Hususi konum, coğrafi konum benzer biçimde  sonran başa yapın. Bunun sebebi baştan ve sonran meydana getirilen tekrarlarda daha çok verim alınmasıdır. Bu yüzden tekrarlarınızı yaparken her defasında en baştan başlamayın. Kimi zaman baştan kimi zaman sondan başlayarak yapınız.

Bu bilgiyi dikkate aldığınızda tekrarın, öğrenmenin mühim bir parçası olduğu görülür. Tekrarlarınızı yaparken

Haftalık Yine: Haftalık olarak yapacağınız tekrarlarda o hafta süresince işlenen mevzular en baştan yeniden edilmeli, anlaşılmayan bölgeler kesinlikle bilen bir kişiye sorularak takviye edilmeli ve kucak kucak mevzu ile ilgili sual çözüp ergonomik yapmalısınız.

Aylık Yeniden: Aylık yeniden yaparken ders ile ilgili aldığımız notları gözden geçirmeliyiz. Sual çözümleri ile mevzu hakkında eksiğimiz olmadığından güvenilir olmalıyız.

 Teknik ve Hız

Öğrenilen mevzu ile ilgili bilgilerinizi pekiştirmek ve testlerdeki mühim basamaklardan birisi olan hız kazanmak için sistemli ve planlı vakit yönetimi de dikkate alarak sual çözmek gereklidir. Okuma ve anlama hızını arttırabilmek için süratli okuma eğitimi almalısınız. Eğer bu eğitimi alamıyorsanız, süratli okuma kitapları ve internette yer edinen süratli okuma taktikleri adlı videolardan yararlanabilirsiniz.

Hız kazanmanın başka bir yolu da kontrol tekniğidir. Kontrol tekniği hakkında daha çok informasyon alarak sual çözme hızınızı fazlalaştırabilirsiniz. Kontrol çözerek ergonomik yapabilirsiniz ek olarak çıkmış soruları ne olursa olsun çözmelisiniz.

Test çözümü esnasında dikkat etmeniz gerekenler:

  • Öğrenmediğiniz sorular ile ilgili testleri çözmeye başlamayın.
  • Bir oturuşta yüzlerce sual çözmeyin.
  • Kontrol cevaplarını kontrol sonunda deneyin.
  • Yanlışları belirlemek, niçin yanlış yapıldığının üstünde durmak.
  • Bilmediğiniz ve yanlışları öğrenmek.

Kendinizi Deneyin

Test sınavları dershanelerde belli aralıklarla ve imtihan periyodu yaklaştıkça devamlı olarak yapılmaktadır. Gösterim kalitesine güvendiğiniz bir kaç dershane ile anlaşarak test imtihanlarına katılabilirsiniz. Böylelikle eksiklerinizi daha rahat görebilir ve kapatmanız için olanak oluşur.

Netlerinizin noksan olduğu alanlara önem vererek haftalık ve aylık planlarınızı yapabilirsiniz. Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz. Kontrol tekniği ile ilgili yazımızda görüşmek suretiyle.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ