Güncel Fikir Blog'u
Uygun Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı
Yazar: - 12 Haziran 2015
542
0

Sınav maratonu başlamış olmalı, sıkıntılı ve çileli bu yolda sizlere başarılar diliyoruz. Hayatınızın mühim dönemeçlerinden birisi olan bu sınavlara  hazırlıkta sınavlar kadar önemlidir. Peki bu hazırlık sürecinde uygun ders çalışma ortamımız iyi mi olmalı,Iyi mi ders çalışmalıyız… Bu faktörlere değineceğiz.

Ilk olarak ders çalışma ortamınızı sağlamalısınız. Bu Tv, web, Cep telefonu ve dikkatinizi dağıtacak her türlü ses ve gürültüden uzak bir mekan olarak tavsiye ediyoruz. Bilhassa bilgisayar ve cep telefonlarınızı çalışma ortamından uzak tutmanızı şiddetle öneriyoruz. Şu sebeple fazlaca acele dikkatinizi dağıtıp saatlerce başlangıcında zaman geçirmenize niçin olmaktadır.

Çalışma ortamınızda ne olursa olsun bir iskemle ve masa olması lazım. Yerde, koltukta yada yatarak ders çalışılmaz. Rahat olacağı için kolaylıkla  uykunuz gelecektir. Masada oturarak ders çalışmanız veriminizi artıracaktır. Ek olarak masanızın üstü mütevazi bir çalışma masası olmalı ilginizi çekecek hiçbir şey olmamalıdır.

Çalışma masanıza ışığın taraftan gelmesini tercih edin. Bilhassa arkadan gelen ışık ile gölgeniz kitabın üstüne düşeceğinden  hem karanlık olacaktır. Hemde uykunuzu getirebilir.

Peki niçin ders çalışamıyor ve konsantre olamıyorsunuz?  Ders çalıma ortamınız uygun değildir yada yukarıdaki saydıklarımızdan birisinde eksiklik vardır.

Peki sizin uygun olmayan ders çalışmama ortamı nasıldır.

Işığın arkanızdan gelmesine itina gösteriyorsunuzdur. Bu sayede saçınız bozulmuşmu bakabilir yada çeşitli gölge oyunları yapabilirsiniz ellerinizle

Ders çalışmak için kendinize mekan belirlemeyin, konuk varken, maç izlerken ve dizi izlerken böylece tv karşısında ders çalışabilirsiniz!

Odanızda tv, bilgisayar olmasına çaba edin ki hem diziyi kaçırmamış olmuş olursunuz hem de feysbuk ‘ta chat yapabilirsiniz !

 

Çalışma masası alıp harcama ta etmeyin. Yatarak çalışabilrsiniz. Böylece uykunuz ulaştığında direk uyursunuz !

Rekorlar kitabına adınızı yazırabilirsiniz. Ders aralarına 1 saat ders 10 dakika mola yerine 4 saat ders  8 saat dinlenme benzer biçimde bir rekoru başarı ile yerine getirebilirsiniz!

Odanızın toplu olmasına itina göstermeyin. Aslına bakarsan dağıldığından gene toplayacaksınız.

Hangi kaynaktan ne kadar çalışacağınıza evvelinde karar vermenize gerek yok. Dağınık olan odanızda kitaplar arasından çekiliş yaparak çalışabilirsiniz.

Not tutmaya gerek yok. Bir kulaktan girip diğerinden çıkar sizlerin de kafanız şişmemiş olur böylece 🙂

Yaptıklarınız bu şekilde olursa başarıya ulaşmanız zor olabilir fakat tersini yapmış olursanız Başarıya ulaşacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ