Güncel Fikir Blog'u
Tesla 89 yıl önce akıllı telefonları bilmiş
Yazar: - 12 Temmuz 2015
617
0

Nikola Tesla… Kendinden sonrasında milyonlarca insana esin kaynağı olan ve dünyadaki bilim ve teknoloji yapısını tam anlamıyla ‘kökünden’ değiştirebilecek birçok ‘kullanılan ve kullanılmayan’ deneye/buluşa da imza atan Tesla’nın akıllı telefonları 1926 senesinde öngördüğü ortaya çıktı.

AKILLI TELEFONU 89 YIL ÖNCE DÜŞÜNMÜŞ

Tesla, geleceği yorumladığı bir röportajda ileride mesafe olmaksızın insanlığın birbirleriyle iletişimde olacağını söylemiş ve eklemiş: “Yalnız bu da değil, tv ve telefonun ötesinde kilometrelerce uzaklıkta dahi birbirimizi muhteşem bir halde göreceğiz ve duyacağız.  Ek olarak bu teknoloji bugünün telefonlarına kıyasla oldukça daha kolay olacak, bir adam telefonunu cebinde taşıyabilecek”.

NIKOLA TESLA KİMDİR

10 Temmuz 1856 senesinde dünyaya gelen Sırp asıllı bir bilim adamıydı. 7 Ocak 1943 tarihinde 86 yaşlarındayken bir otel odasında kalp yetmezliğinden hayata veda etti. Mühendislik üstüne eğitim aldı. 1875 senesinde Avusturya Graz Politeknik okulunda, ondan sonra ise Prag’da bulunan Charles Ferdinand Üniversitesi’nde eğitim aldı.

Babası bir papaz olan Tesla’nın annesi okuyup yazamamasına karşın, halk arasında pratik ev gereçleri mucidi olarak bilinirdi. Nikola’ya göre annesi, yaratıcı dahi olmaya adaydı. Babası her zaman papaz olmasını istiyordu, Tesla ise mühendislik okumayı istiyordu. Tesla ölümcül bir hastalık sırasında, mühendislik okursam çok daha iyi olurum demiş, babası da onu kıramamıştır. Annesinin de desteğine sahip olan Tesla, fizik ve matematikte bilgisini arttırırken Graz’daki Politeknik okuluna girdi ve Prag Üniversitesi’nde eğitimini sürdürdü. Yabancı teknik yapıtları okuyabilmek için, orada, yabancı dil kursunu sürdürdü. Anadili olan Sırpça ve ailece bildikleri Almancaya ek olarak İngilizce, Fransızca ve İtalyancayı da öğrendi.

Nikola ailedeki beş çocuktan biriydi. Bir büyük erkek kardeşi vardı ve adı Dane (Daniel) idi. Ağabeyi, Nikola 5 yaşındayken ölmüştür.Öldüğü sırada Dane, henüz 12 yaşındadır. Ağabeyi Dane ata binme kazası yüzünden öldü. Bazı kaynaklar da ağabeyi ata bindiği sırada Tesla’nın atı korkutmasından dolayı kazaya neden olduğu söylenir.

Ağabeyini henüz çocukken kaybettiği için Tesla’da birçok takıntı oluşmuş ve şizofreniye yakın belirtiler göstermiştir.

1884 senesinde Avrupa’dan ABD’ye gelmiş ve Thomas Edison’un şirketinde çalışmıştır. Sonrasında yolları ayrılmış ve birbirlerine rakip oldu.

Minik yaşta abisini kaybeden, şizofreniye yakın emareler gösteren ve bir ara varlıklı olup hemen sonra parasız kalan Tesla, asla evlenmedi. 750 civarında patenti bulunuyor.

En büyük hayallerinden olan “Kablosuz Enerji Aktarımı” mevzusunda deneyler yapmış oldu. Kilometrelerce ötedeki lambaları kablosuz olarak aydınlattı.

Nikola Tesla malum ilk insan yapımı şimşeği oluşturdu.

The Prestige (2006) filmimizde Nikola Tesla karakterini David Bowie canlandırdı. Tesla o filmimizde bir sihirbaza “insan kopyalama makinesi” icra eden bir bilim adamıdır.

İcatlarından bazıları ise şöyleki: Radyo sistemi, floresan lamba, uzaktan kumanda, neon ışıkları, hız-ölçeri, otomobillerdeki ateşleme sistemini, lazer teknolojisi, radarın teknolojisinin temelleri, elektron mikroskobunu ve mikrodalga fırını…

*Vikipedia

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ