Güncel Fikir Blog'u
Son Aylarda KPSS Sınavını Kazanmak
Yazar: - 26 Nisan 2015
1.003
0

Devlet kadrolarına yerleşebilme umuduyla yoğun ve zahmetli bir hazırlık aşamasından geçen lisans adayları için 2015 KPSS’ye yönelik hazırlıkların son aşamasına gelinmiş. Milyonların öğrencinin yarışacağı ve  ter dökeceği sınavda atanabilme şansına haiz olabilmek için adaylar bundan sonrasında ki süre diliminde nelere dikkat edilmeli ve başarılı olmak için nasıl bir yöntem izlemeli? İşte dikkat edilmesi gerekenler…

Son Aylarda KPSS Sınavını Kazanmak, sınava öteki adaylardan sonrasında başlayıp, Sınavdan 80 85 puan şeklinde bir netice almak olanaksız değil. Bu aşamada kendinize ilk olarak bazı sorular sormanız gerekmekte

Matematik’de şu an ne durumdasın?

Türkçe’de şu an ne durumdasın?

Genel kabiliyet derslerinde şu an ne durumdasın ?

KPSS’ye hazırlanıyorsunuz fakat nereden ve iyi mi başlayacağınızı bilmiyorsunuz.İşte size KPSS emek verme hakkında bazı püf noktaları..

1) Çalışmaya başlamadan ilkin  bundan önceki yılda çıkmış KPSS sorularını alın ve hepsini çözün doğrularınızı yanlışlarınızı  bulun, hangi mevzularda eksikleriniz oldukça yada en fazlaca hangi dersde zorlandınız?  Eksik kaldığınız yerleri bir yere not edin. Böylece geldiğiniz seviyenizi öğrenebilirsiniz.

2) Hangi  seviyede olduğunuzu öğrendikten sonrasında  çalışmaya başlayacağınız kaynakları belirleyin fazlaca kaynaktansa azca ve kaliteli kaynak kitaplar almanızı tavsiye ederiz, böylece kaynak yığınları içinde  kaybolup hangisinden başlayacağınızı düşünmek yerine belli kaynaklar hedefleyip bu tarz şeyleri bitirmeye çalışmanız  daha avantaj elde edecektir.

3) Kaynaklarınızı belirledikten sonrasında , KPSS sınavına ne kadar bir süre kaldığını hesaplayarak her ay için bir emek harcama programı yapmanız fakat  program yaparken yalnız içinde bulunduğunuz ay ile ilgili bir program yapmanız daha verimli olacaktır. Bu sebeple sizin için mühim olan şimdilik içinde bulunduğunuz ay dır ve bu ayı en  verimli  şekilde geçirmenizdir.Örneğin bu ay şu dersleri ve şu mevzuları bitireceğim ve şu kadar kontrol çözeceğim benzer biçimde bir plan yapabilirsiniz.

4) Bir aylık programınızı yaptınız sıra günlük programda, KPSS de kati başarı kazanmak istiyorsanız aksatmamanız ihtiyaç duyulan bir günlük program koşul. Birgün aslen küçümsenmeyecek kadar mühim bir süre dilimi (  her ne kadar önemsiz benzer biçimde görünse de) Günlük yapacağınız işler bir içinde iyi mi geçeceğini de aslına bakarsak haber verir hep yarınlara ertelediğimiz işler aslına bakarsak ertelediğimiz bir yaşamın da habercisidir. İşte bu yüzden ne olursa olsun kesinlikle bir planınız olsun. Planlarınızı yaparken günlük olmasına Özen gösterin. Her akşam yatarken yada sabah kalktığınızda derhal planınızı oluşturun bugün şu kadar ders çalışacağım,  şu kadar sual çözeceğim şeklinde.

5) Planınızı da yaptınız ve günlük olarak ders çalışmaya başladınız.Mevzu çalıştıktan sonrasında asla ve asla mevzunun peşinden mevzuyla ilgili alabildiğine sual çözmeyi ihmal etmeyin.Bir tek mevzu  emek harcaması kafi değildir..Çözeceğiniz her sual yeni bir informasyon anlamına gelir ve yanlış yapma olasılıklarınızı azaltan bir etkendir.

Muhammet Ali”nin meşhur bir sözü var:azim-basarili-insan

Antrenmanlarım oldukça yoğun ve yorucu geçer. Buna karşın hep rakiplerimden daha çok antrenman yaparım.

Ara sıra içimden bir ses :”Tamam yeterli kadar çalıştın artık vazgeç” der.

Fakat”Asla vazgeçme, devam et ve şimdi sorun çek yaşamın süresince bir şampiyon olarak yaşa”

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ