Güncel Fikir Blog'u
Sınav Kazandıracak Taktikler
Yazar: - 14 Ağustos 2015
617
0

Bir yılın meyvelerini vermeye az bir süre kaldı. Sınavlara yaklaşırken doğru strateji ile hareket etmeniz ve Sınav Kazandıracak Taktikler geliştirmeniz. Ve planlı programlı ilerlemeniz sizi bir adım ileri götürecektir. Sınav kazandıracak tatikleri kendinize göre de belirleyebilisiniz. İşte sınav kazandıracak 12 tatik

 • Sınava alanınızda en iyi olduğunuzu düşündüğünüz dersin sorularını cevaplandırarak başlamanız kendi psikolojiniz açısından yararlı olacak bununla beraber sınava alışmış ve ilk heyecanınızı yenmiş olacaksınız. Sınavın ilk dakikaları heyecanın şiddetli, kaygının yüksek ve motivasyonunda düşük olduğu anlardır. Bu süre dilimi içinde iyi bildiğiniz dersin sorularını cevaplandırmak bu coşku ve kaygıyı yenmenizi elde edecektir. Heyecanın ve kaygının imtihan süresince devam edeceği şeklinde negatif düşüncelere kapılmayınız.
 • Çevreden gelecek dikkatinizi dağıtabilecek ses,koku, gürültü benzer biçimde negatif durumlara karşı algılarınızı kapatmaya çalışın. Aksi halde konsantreniz bozulacak ve bocalayacaksınızdır. Bilhassa bu tür ses olması benzer biçimde bir durumda kendinizi rahat tutarak kafaya takmamaya çalışın, yoksa o paragraf sorularını okumaktan ezberleyebilirsiniz 🙂
 • Sınavdan ilkin oldukça sıvı tüketmemeye çaba edin 🙂 yeterli seviyede tüketin. Stresten naptığınızı bilmeden 2 -3 bardak üst üste su içmenizi tavsiye etmiyoruz.
 • Imtihan esnasında soru köklerini kesinlikle ve kesinlikle oldukça iyi okuyup altlarını çiziniz.  Sizden tam olarak ne istendiğinden güvenli olarak cevabı işaretleyiniz.
 • Sorulara ve soruların cevaplarına önyargılı olarak yaklaşmayın ve bildiğiniz yöntemler ile sorunuzu çözmeye çalışın.
 • Boş bıraktığınız sorular normal olarak olacaktır. Sakın bilmediğiniz soruyu sallamayın ve işaretleme esnasında boş bıraktığınız sorular yüzünden kaydırma yapmayın.
 • Soru kitapçığındaki boş alanları istediğiniz benzer biçimde kullanabilirsiniz matematik işlemleri için.
 • Paragraf soruları sizi korkutmasın. ÖSYM paragraf sorularını düşündüğümüz vakit asla çekinmeden oldukça uzun şekilde yazarlar fakat paragraf soruları ne kadar uzun olursa anlaşılabilriliği o denli kolay bulunduğunu ihmal etmeyin ve paragrafları okurken kendiniz yazmış benzer biçimde okursanız daha anlaşılır bulunduğunun farkına varacaksınız. ‘Ne yazmış adam burda ya…‘ şeklinde yargı ile yaklaşmayın.
 • Sorularda altı çizili ve koyu renkli olan kısımlara bilhassa dikkat ediniz. Bir çok aday burada dikkatsizlikten soruyu yanlış yapmaktadır.
 • Şıkların tamamını okumadan ‘yanıt budur.‘ diye işaretleme yapmayınız. İşaretleme yaptığınız cevabın altındaki şık kim bilir doğru cevaptır.
 • Yanınızda ne olursa olsun yedek kalem bulundurun demeye gerek yok artık kalem silgi şeklinde ihtiyacınız olan şeyleri ÖSYM dağıtıyor.
 • Bilmediğiniz soruları boş bırakarak 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğünü unutmayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ