Güncel Fikir Blog'u
Sınav Kaygısı
Yazar: - 24 Nisan 2015
759
0

Öğrencilerin bütün bir yıl emek harcadığı ve sınavlara az bir süre kaldıkça öğrencilerde normal olarak  sınav kaygısı baş göstermekte. Yalnız öğrencilerde değil ebeveynlerde de benzer durum söz mevzusu.

Imtihan heyecanının kişide sinirlilik, huzursuz, gerginliğe niçin bulunduğunu, fizyolojik emareler olarak sık sık nefes alma, idrara çıkma, uykusuzluk ve titreme halleri gözlemlenmektedir.

Imtihan kaygısında fizyolojik olarak çarpıntı, terleme, bitkinlik, karın ağrısı, baş ağrısı, uykusuzluk, iştahsızlık, baş dönmesi, bulantı, kusma, kaslarda gerginlik hissi ve dişleri sıkma benzer biçimde emareler ortaya çıkmaktadır. Ek olarak unutkanlık, dikkat dağınıklığı, odaklanmada güçlük, idrak etme zorluğu ve okuduğunu anlayamama benzer biçimde şikayetler bu duruma eşlik etmektedir.

Yüksek beklentiler imtihan kaygısına niçin oluyor

Imtihan kaygısına neden olan nedenler içinde; sınavın gelecek planlanmasında belirleyici olması, geçmişteki negatif imtihan deneyimleri, başarı odaklı mükemmeliyetçi tutum, kişinin ve ailenin yüksek beklentisi, hedeflerin netleştirilmemesi ve gerçekçi olmayan hedefler, ailenin yanlış tutumları, hazırlık süresince yanlış emek verme şekli ve zamanı iyi değerlendirememe sayılmaktadır.

Imtihan Kaygısına Çözümler

Sınava girecek adaylara girmeden ilkin psikolojinisi negatif yönde etkileyecek negatif davranışlardan uzak durması için bir sıralama hazırladık.

  • Gaz meydana getirecek gıdalar ve ağır yiyeceklerden kaçının. Sınavdan bigün öncesinde gaz problemi oluşturacak kurubaklagil, lahana şeklinde gıdalardan uzak durulmalıdır.
  • Çay kahve tüketimini azaltın. Bilhassa bu zamanda oldukça fazla çay, kahve ve kola içmek kalp çarpıntısına, huzursuzluğa niçin olacak içeceklerden uzak durun.
  • Güne kahvaltısız başlamayın. Kahvaltıda aşırı yağlı ağır ve gaz asit içeren içecekler tüketmeyin.
  • C vitamini yönünden varlıklı beslenin bu sizin daha zinde kalmanızı elde edecektir.
  • Sınavdan önceki gece ve daha öncesinden uykunuzu düzene sokun
  • Sınava kendinize güvenerek girin.
  • Soruları dikkatlice okuyun.
  • Sınava bildiğiniz ve rahat olan sorulardan başlamanız size moral kazandıracaktır. Ve sınavın ilk 5 10 dakikasındaki imtihan  stresini yeneceksinizdir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ