Güncel Fikir Blog'u
Ramazan Sofrası
Yazar: - 26 Haziran 2015
674
0

Ramazan Sofrası ; Sahur

Ramazan sofrası deyince sahurun önemi çok büyüktür.Çünkü gün boyu bizi dinç tutacak şey, sahurda yediğimiz besin değerlerinin kalitesiyle ilgilidir. Hele ki günlerin uzun olduğu bu yaz aylarında sıcakla birlikte hepimiz gün boyu direncimizi arttıracak besinler arayışındayız. Sahurda tam olarak ne tüketmeliyiz ki biz gün boyu daha dinç olabilelim? İşte sizinle bugün derlediğim sahur da tüketilmesi gereken besin türlerini paylaşacağım.

portakalli-yulaf-ezmesiSahur da yemek için yağsız , hafif ve tok tutacak besinler tercih etmeliyiz. Açılışı elma ile yapabiliriz hem uykumuzu açar hem de içerisindeki yüksek lif oranı ile tokluk hissetmemize katkı sağlar. Araştırmalara göre elmanın kahveye göre uyku açma özelliğinin daha fazla olduğu belirtilmiştir. Liften bahsetmişken eğer tercih ederseniz yulaf ezmesi hem tok tutar hemde hafiftir.

Protein ise kesinlikle sahurda tüketmemiz gerekenlerin başındadır. Buna uygun oelmalarak yumurta uygun bir seçim olacaktır. Peynir mutlaka sofranızda bulunmalı.Aynı zamanda protein içeriği yüksek olan besinler uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

Kalsiyum desem elbette akla ilk süt gelir. İçerisindeki kalsiyum ve D vitamini sayesinde sizi uzun süre tok tutacak ve aynı zamanda sağlığınıza da çok iyi gelecektir.Bir bardak süt sizi yaklaşık 5  saat tok tutar. Bunun nedeni içerisindeki laktozdur. Sütün yanı sıra kefir mükemmel bir tercih olacaktır. Kefir iyi huylu bakterileri arıtır, kötü huylu bakterilerin atılımını sağlar. Yüksek tansiyon ve kolestrol oluşumunu engeller.

63846987486tarcin-geleneksel-olarak-kan-sekerini-dusurmek-icin-kullanilmaktadır

Bir çay sütkaşığı tarçın size şifa getirecektir ve gün içinde yaşamanız olan muhtemel insülin çıkışlarına harika bir engeldir. Aynı zamanda trigliseri ve kolestrolü düşürür. Eğer sade yiyemem derseniz meyve salatası yapıp üzerine ekleyebilirsiniz.

Bir avuç badem yada ceviz gün içinde tok hissetmenize katkı sağlayacak bir diğer besinlerdendir …

Hamur işi tercih edecekseniz esmer buğday kullanmanız isabetli bir karar olur. Sizi tok tutarken kilo almanıza engel olur. Aynı zamanda ihtiyacınız olan magnezyum ve B vitaminini de almış olursunuz.

Çay olarak yeşil çay hem sizi rahatlatır hemde sağlıklıdır. İçecek demişken elbette bol bol su tüketin eğer bu sizin için zorsa bir tas hoşaf , su ihtiyacınıza iyi gelecektir.

Zeytin yerken çok fazla yememeye dikkat edelim. Neticede içerisinde barındırdığı tuz erkenden susamaya neden olur.

images

040520151528334904264Tatlı tercihimizi iftara bırakalım. Çünkü erken açlık hissi oluşumuna neden olur. Sahur da yemeniz sizi gün içerisinde zora sokabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ