Güncel Fikir Blog'u
Pratik İş Fikirleri
Yazar: - 03 Haziran 2015
1.008
0

Dijital tarafın ağırlık kazanması iş konseptlerinde daha fütüristik olanlarının da öne çıkmasına yol açıyor. Bu aşamada birçok iş fikri önerisi görülüyor. Fakat Turkishtime tarafınca ilk kere meydana gelen bu araştırmada dünyada denenmiş iş fikirleri derlendi. Bu derlemenin temel amacı denenmiş iş fikirlerini ortaya koyarak kısa ve orta vadede çıkış yapabilecek konseptler hakkında informasyon vermek. Bunun için fikri deneyen firmanın, denenmiş olduğu ülkenin ve ilk denemeleri sonucunda ortaya çıkan rakamsal performansın da ortaya konması amaçlandı. Derlenen iş fikirleri dünyanın 22 değişik ülkesinden alındı. Bu aşamada ABD’nin yeni fikirler açısından öne çıktığını söylemek mümkün. Bununla beraber Avrupa ülkelerinin de yeni teknoloji hub’ları olarak bilhassa dijital tarafta ilgi çekici konseptler ortaya koyduğu söylenebilir.

 

5 ana trendin belirlediği fikirler

Dünyada denenmiş iş fikirleri yeni trendlerin üstünde yükseliyor. Bu trendler üstünde girişimcilerin yaratıcı katkılarıyla ortaya yeni konseptler çıkıyor. Bu aşamada 5 ana trende dikkat çekmek gerekiyor. Doğal bahsettiğimiz bu 5 ana trendin burada ortaya konan fikirlerin tümünü kapsadığını söylemek mümkün değil. Fakat yeni fikirlerin büyük çoğunluğu bu trendler üstünde yükseliyor.

Toplumsal medya içerik satışı

Toplumsal medyada her gün onlarca içerik paylaşıyoruz ve bu içerikler bulutlarda gittikçe artan bir dijital yük haline geliyor. Peki bu dijital yükü bir iş modeli olarak işlemek mümkün olabilir mi? Gumroad kurucusu Sahil Lavingia’nın bu soruya yanıtı pozitif yönde olmuş ve toplumsal medya paylaşımlarının satılabileceği bir platform yaratmış.

 

Pinterest ekibinden ayrılan genç girişimci Twitter ve Feysbuk’ta yaptığınız kimi paylaşımların satılmasına olanak elde eden bir platform geliştirmiş. Platform sizin paylaştığınız içeriklerle ilgili alıcıları bir araya getiren bir işlev görüyor. Gumroad paylaştığınız ve alıcılara sattığınız paylaşımların tutarı üstünden yüzde 5 komisyon ve durağan(durgun) 30 sent ücret alıyor. Kişisel toplumsal medya içeriklerinin ticarileşmesi, geleceğin en etkili iş fikirlerinden biri olabilir.

Lokasyon bazlı toplumsal medya/oyun

Lokasyon bazlı servisler hızla gelişimegösteriyor. Daha ilkin Turkishtime sayfalarında lokasyon bazlı tecim deneyimlerini incelemiştik. Ticari operasyonlar lokasyon bazlı servislerin en büyük alanını oluşturuyor bir ihtimal. Fakat bu alanda halen değişik iş fikirlerine yer var. Türk girişimci Veysel Berk’in ABD’de kurduğu lokasyon bazlı toplumsal medya mecrası Wallit, bu alanda geliştirilecek iş fikirlerine küçük bir örnek oluşturuyor.

 

Wallit belli bir lokasyonda bulunan kullananların yer almış olduğu bir toplumsal medya mecrası olarak öne çıkıyor. Bununla beraber lokasyon bazlı oyunlar da bu alandaki iş fikirlerinden biri olarak değerlendirilebilir. ABD’de Michael Tseng’in kurduğu Turf, bu alandaki girişimlerden bir tanesi. Turf ile ilgili değerlendirmelerde özetlemek gerekirse şu şekilde deniyor: “Foursquare’in video oyun versiyonu.” Lokasyon bazlı oyunlar belli bir gerçekliğe de karşılık etmiş olduğu, başka deyişle hikayeleri daha somut olduğundan ilgi görüyor. Tseng, iş fikri için crowdfunding sitesi Kickstarter’da teklif verdiğinde 185 şahıs belli büyüklüklerde destek oldu.

Offline alan kişi analizi

Online alışveriş icra eden tüketicilerin bıraktıkları dijital izlerden tüketim davranışları, eğilimleri ile ilgili geniş ölçekli verilere ulaşmak mümkün. Peki online ekonominin bir buçuk katı büyüklüğünde olan offline tüketicileri iyi mi çözümleme edeceğiz? Buna ilişkin son dönemde yanıt sunan garip girişimler gözleniyor. Bunlardan biri de Finlandiya’da Helsinki’de başlatıldı.

 

Walkbase adlı şirket offline tüketicilerin analizi fikri üstünde yükseliyor. Walkbase, offline alışveriş mecralarının içine çeşitli sensörler koyarak tüketicilerin satın alma anındaki davranışlarını gözlemliyor. Bununla beraber tüketicilerin akıllı telefonlarında Wi-Fi sinyallerinden kimi ürünlerin ve vitrinlerin önünde ne kadar durduklarına ilişkin verilerin oluşturulmasını sağlıyor. Toplamış olduğu bu verileri ayrı bir kategori olarak sunmuş olduğu benzer biçimde Google Analytics ile entegre olarak değerlendirilebilecek bir çözümleme şansı da sağlıyor.

Büyük tabletle reklam

Tüketicilerin daha fazlaca sokağa çıkmasıyla açıkhava reklamcılığında da yeni trendler, yeni çözümler öne çıkıyor. Enp-lug’m iş fikri böylesi bir yeni çözüm üstünde yükseliyor. Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi’nin en işlek noktalarından birinde tüketicilerle iletişime geçmenize yarayacak, interak-tif bir nevi büyük tablet olarak kullanılabilecek bir reklam mecrası düşünün. İşte Enplug bu büyük tabletlerle reklam yaparak tüketicilere şirketleri ulaştırıyor.

 

ABD’de bu tip billboardları yöneten Enplug, reklamveren firmalar kadar yatırım yapmak isteyen şirket ve bireylerin de ilgisini çekiyor. Çözümün en mühim pozitif yanları interaktif olmasında. Tüketicilere meydana getirilen tanıtım aniden işleme dönüşme şansı da veriyor. Bununla birlikte ürünle ilgili olarak tüketicilerin hususi içeriklerle bilgilendirilmesi de mühim bir kontakt imkanı. Dünyada açıkhava reklamcılığının senelik yüzde 3 büyümesi öngörülüyor. İnternet reklamcılığında gelişme tahminleri iki haneli. Bu iş fikri, iki mecrayı da bir halde birleştirerek yeni bir reklam mecrası yaratıyor.

Müzik analizi

Dünyada dijital müzik işi inişli çıkışlı da olsa yükseliyor ve bununla beraber yeni iş fikirleri de getiriyor. Echo Nest’in sunmuş olduğu müzik analizi işi de bunun son örneklerinden. ABD merkezli Echo Nest, geliştirici odaklı bir şirket ve özetle müzik içerik ve müzik sever verilerinden anlamlı bilgiler derliyor.

 

Echo Nest’in müşterileri içinde BBC.com, Foursquare, MTV, Twitter, VEVO, Yahoo, Coca-Cola, Intel, Microsoft ve Reebok benzer biçimde değişik endüstrilerin önde gelen oyuncuları yer ediniyor. Echo Nest’in verilerine bakılırsa, şirket altyapısını kullanan 400’ün üstünde uygulama her ay 100 milyondan fazla kişiye ulaşıyor. Echo Nest ek olarak Vevo’nun kişiselleştirilmiş önerilerinin ardındaki beyin olarak da biliniyor. Echo Nest, dünya genelinde 30 milyon şarkıyı 5 milyar veri noktasından, dünyanın en büyük dinamik müzik veri depolarından birini kurmasıyla adından söz ettirmişti. Firmanın 340 kişilik geliştirici ekibinin desteğiyle sağlanan bu verilerin online müzik için mühim olduğu ortada.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ