Güncel Fikir Blog'u
Okumanın Faydaları
Yazar: - 18 Nisan 2015
1.143
0

Okumak insana geniş ufuklar açarak düşünmesini sağlamaktadır. Okuyan bir kimse, basit ve gereksiz konular üzerinde takılıp kalmaz. Hayal gücü olarak boş bir yaprak misali savrulup gitmez. Hayat görüşlerinde belli bir olgunluk taşır ve kültürü onun görüşlerine yön verir. Okuyan bir insanın duygu ve düşüncesinde meydana gelen değişiklik, onun sıkıntılarına ve hayat mücadelesinde başarılı yılmadan mücadele etmesini sağlamaktadır.

Okuyan insanın kitaplar, en büyük dostu ve teselli kaynağıdır. Kişi gam ve kederini okuyarak dağıtır. Bilgisi ve okumakkültürü olan kimse çevresine karşı da sorumlu olmaktadır.

Okumanın insan üzerindeki etkisine örnek verecek olursak, boş bırakılmış, verimli ve gübreli toprak üzerinde çeşitli yüzlerce gereksiz ot ile dolar ve bunu toprak kendisi temizlemez. Bu zararlı otlar toprağa da zarar vermektedir. Bu otlara kazma vurup işlersek tohumlar değerlenip, Tohumlar bir zaman sonra ürün verecektir. İnsan beyni işleyişi de bu şekildedir. Onu kitaplar ile beslemeye  ve geliştirmeye bakın.

Ülkemizde ne yazık ki okuma oranı çok düşüktür. Diğer avrupa ülkeleri ile karşılaştırılırsa çok düşük bir düzeydedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ