Güncel Fikir Blog'u
Öğrenciler yaz tatilini nasıl değerlendirmeli?
Yazar: - 22 Haziran 2015
1.244
4

Yaz tatili ve öğrenciler

Öğrenciler yaz tatilini nasıl değerlendirmeli? Eminim tüm veliler yorucu bir okul dönemi sonrası şimdi de bunu düşünmekte. Sürekli değişen eğitim sistemi ile deyim yerindeyse ekmek artık aslanın ağzında değil midesinde. Bu sebeple öğrencilerin tatili değerlendirebilmesi başarıya giden yolda faydalı bir durak olarak değerlendirilebilir.

Elbette sürekli ders çalışarak geçirilen bir yaz tatili değil değerlendirme şeklimiz. Az ve verimli bir çalışma şekli ile doğru bir adım atmış oluruz. Bunun için öncelikle bir ders planı hazırlıyoruz. Daha sonra ki makalemizde uygun ders planı nasıl hazırlanır ? Üzerine yoğunlaşabiliriz. Yaz tatili ders çalışma

Uygun bir ders planından sonra yardımcı materyal seçelim. Eğer dönem içinde çözmediğiniz test kitapları veya kullanmadığınız kitaplarınız varsa yeni bir kitap almayın. Yok ise konu eksikliğiniz varsa konu anlatımlı bir kitap, pratik ihtiyacınız varsa ve sadece öğrendiklerimi tekrarlamalıyım diyorsanız uygun bir test kitabı işinizi görecektir. Tavsiyem her derse ait ayrı ayrı test kitapları almanız. Tüm dersler şeklindeki kitaplar öğrenciye yeterince soru çeşitliliği sağlamıyor.

Hazır kitaptan açılmışken konu, yaz tatilini verimli geçirmenin en önemli yollarından biri de kitap okumaktır. Öğrencinin yaşına, seviyesine, ilgi alanlarına uygun bir kitap seçimi harika bir başlangıç olacaktır. Sahilde yarım saat kitap okumanın değeri paha biçilemez, ya da uyumadan önce…

Yaz tatilinde ders çalışma fikri elbette çok cazip gelmeyebilir bu yüzden sıkıcı olmayacak şekilde günlük, kısa süreli ve direkt eksiklikleri üzerine çalışabileceği bir şekilde bu işi daha da çekilir kılabilirsiniz. Önemli olan öğrenmektir. Bu yüzden sürekli ders çalış baskısından ziyade hadi bugün eksik olduğun bir konu belirle ve o konuyu öğren şeklindeki bir yönlendirme ile veli olarak yardımcı olabilirsiniz.

Özellikle yaz tatilinde öğrenci çalışmayı bir yük olarak görmeden sadece yarına yaptığı bir yatırım olarak düşünmesi için veli olarak duruşumuz çok önemlidir. Bunun için gelecekten ve hedeflerinden söz edip ders çalışmaya kendiliğinden istek duymasını sağlayabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 4 Yorum Var)
 1. saadet dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş.Emeğinize teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   teşekkürler beğenmenize sevindim yaz boyu paylaşımlarımız devam edecektir takipte kalın 🙂

 2. mühendis dedi ki:

  Lise öğrencilere önerimkendilerine kişisel blog açmaları olacak. İleriye dönük harika bir adım olacaktır.

  1. Simge Ceylan dedi ki:

   Yazma yeteneğin ve düşünme yeteneğinin gelişmesi açısından önemli olabilir. Düşünceniz için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ