Güncel Fikir Blog'u
KPSS’ye Nasıl Hazırlanılır
Yazar: - 15 Nisan 2015
649
0

Bir toplumda geleceğin güvencesi eğitime dayalıdır. Eğitim almak ise sorumluluk ve emek isteyen ciddi bir fedakarlık sürecidir. Fedakarlık sürecidir çünkü bu zorlu süreçte arkadaş çevresi, Sosyal medya, Televizyon, Sinema gibi pek çok unsurdan kendimizi geri çekerek KPSS sınavına odaklanmamız bizi başarıya götürecektir. Hele ülkemizdeki gibi ekmeğin aslanın ağzında değil miğdesine indiği bir devirde yaşıyorsak ve Kamuya atanmak için milyonlarda aday ile yarışıyor isek bu işimizi daha zor kılmaktadır. Bunun için eğitim hayatınızda elinizden gelenin en iyisini yaparak hazırlanmanız gerekmektedir.

Binlerce veya milyonlarca kişinin girdiği sınavda  başarılı olmak için herşeyden önce sistemli ve programlı   çalışmak ve ailenizden, çevrenizden motivasyon  ve uzman kişilerden de rehberlik hizmeti almanız gerekmektedir. Tek başına üstesinden gelinebilecek bir süreç değildir. KPSS’ye Nasıl Hazırlanılır diye bu aşamada adayların aklında soru işaretleri bırakmaktadır.

KPSS’ye hazırlanırken nasıl çalışmanız gerektiğinden daha önceki yazılarımızda da bahsetmiştik. Sınavlarda eksikliklerimizi gidermek için uzmanların tavsiye ettiği yayınların kitaplarından  eksik konularımızı analiz ederek bu konuları giderip bol bol soru çözmeniz gerekmektedir.  Özellikle tarih anayasa gibi zamanla unutulmaya yatkın olan derslerle ilgili farklı zamanlarda farklı kaynaklara ait taramalar çözerek daima kendinizi hazır tutmalısınız ki bilgileriniz kalıcı hale gelsin.

KPSS Soru Dağılımlarına Dikkat Edin

Çeşitli yayın evleri konu anlatımlı olarak verdiği kitapların genellikle ilk sayfalarında yıllara göre konuların soru dağılımlarını göstermektedir. Kpss testlerin kapsamını ve gelecek  yıllarda çıkabilecek KPSS sorularını tahmin etmemize olanak sağlar. Örneğin Coğrafyada A konusunda son 10 yılda sadece bir soru çıktıysa bu sene de  bu konudan soru gelmeme olasılığı yüksektir. Soru gelme ihtimali yüksek konular üzerinde daha fazla konu pratiği yapmalısınız soru çözerek. Soru çözümlerinizi 3-4 farklı kaynaktan yaparsanız farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar.

Konu Testlerini Çözün

Kitaplarınızın sonunda bulunan kavrama testleri ve konu testlerini mutlaka konuya çalıştıktan sonra çözmelisiniz ki  öğrendiklerinizi pekiştirsin. Konu çalışmadan önce ‘ben zaten biliyorum ya’ diyip de 2-3 Bilgi yanlışınız çıkıyorsa yanlış yoldasınız demektir. Mutlaka tekrar konulara göz atmanız ve eksik olduğunuz yerler ile ilgili not almanız yararınıza olacaktır.

Çıkmış Soruları Çözün

ÖSYM tarafından geçmiş yıllardaki soruları mutlaka çözünüz. Bu sorular gelecekteki yıllarda çıkabilecek soruların benzerleri olduğu için kendinizi sınamanızdaki en iyi ölçüt olacaktır. Özellikle son yıllarda çıkan sorular sizi daha fazla zorlasa da mutlaka sınava girmeden önce tüm çıkmış soruları elden geçirmeniz gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ