Güncel Fikir Blog'u
KPSS Tesk Teknikleri
Yazar: - 28 Nisan 2015
1.238
0

KPSS test tekniğine dayalı sınavdır.KPSS Tesk Teknikleri ile KPSS sınavında kendinizi bir adım öne geçirebilirsiniz. Bu sınavlarda başarıya ulaşmış olmak test çözme becerisi kazanmayı gerektirir. Bundan dolayı bu sınava müracaat eden aday sayısı her yıl artmakta ve adaylar yığılmaktadır… Yani kazanmak için yüksek puan almak ve her yıl yığılan adayların bir adım önüne geçmeniz gerekmektedir.

Test tekniğine dayalı sınavlarda başarısızlığın sebebi çoğu zaman bilgi eksikliğinden değil, sorulara yaklaşım tarzından yada sual sitiline aşina olmamaktan oluşur. Test tecrübesi edinmek sınav sırasında daha rahat bir şekilde öne çıkaracak ve zamandan büyük bir tasarruf sağlayacaktır.  Test çözme tekniğini iyi bilmek sınavda istenilen sürede istediğiniz soruları cevaplandırmanız için büyük oranda başarı kazandıracaktır.

Sınavdan ilkin çözülen yüzlerce hatta binlerce probleminin oluşturduğu data birikimi adayın sınavda başarı göstermiş olmasını sağlar. Bu sebeple çözülen her sual gerçek imtihan öncesi adaya deneyim kazandıracaktır. Aday bu bilgi birikimiyle test sorularını çözerken hangi yolları kullanacağını ve hangi soruya ne kadar süre ayıracağını ve nelere dikkat edeceğini öğrenir. Örneğin bir paragraf sorusu çözerken  yada bir cümle oluşturma sorusu çözerken pratiklik olması bakımından yüklemi olan parçayı yüklem olarak kabul etmek sorunun çözümünde kolaylık sağlayacaktır.

KPSS sorularının bilhassa yoruma dayalı olması doğrusu bilgiden ziyade öğrencinin data birikimini kullanmayı ölçen özellikte olması tecrübeli olmayı ön plana çıkarmaktadır. Deneyim ise çözülen sual miktarıyla ölçülür. KPSS’de başarıya ulaşmayı hedeflenen adayın Test çözerken “bir sorudan ne çıkar canım” diyerek o suali yok sayması en büyük hatadır. Sınava hazırlanan adayın çözemediği her probleminin doğru yanıtını öğrenmesi gerekir. Özellikle sizin çözemediğiniz sorular zor diye nitelendirebileceğiniz sorular ise, bu tür sorular diğer adaylarında cevaplandıramayacağı sorular olup standart sapması en fazla olan sorular olacaktır.

Her ne kadar ülkemizin genel imtihan sistemi olan çoktan seçmeli tarzında sorular KPSS’de de uygulansa da birçok şahıs bu sınavdan geçememektedir. Bunun genel sebebi ise KPSS sınavının bilgi brikimi ve pratik düşünce sistemi isteyen bir sınav olmasıdır. KPSS sınavına özgü olarak test teknikleri ile daha yüksek netler çıkarmak mümkündür.

1. Bir mevzuyla ilgili soruları çözmeden ilkin o mevzuyu iyi öğrenmelisiniz. bol bol soru çözerek de eksik olduğunuz ve öğrenmediğiniz konuları kontrol etmiş olursunuz.

2. Amaç KPSS’de başarıya ulaşmış olmak ise KPSS niteliğine uygun sorular çözmelisiniz.

3. Soruları kendinize süre tanıyarak çözün. Şu sebeple gerçek imtihan bir tek bilginizi değil data kullanma hızınızı da ölçmektedir. Bu yüzden 120 sual için 120 dakika süre bilinmektedir.

4. Her probleminin size sınavda sorulabileceğini düşünerek yanıtlamaya çalışın. Çözemediğiniz yada yanlış çözdüğünüz probleminin ne olursa olsun doğru çözümünü öğrenin.

5. Soruları defalarca okuyarak zihninizi karıştırmayın.

6. Soruları çözerken sizden isteneni tam olarak anlamak için soru kökünün altını çizin mutlaka.

7. Her gün belirli sayıda soru çözmeye çalışın. Her gün belirli sayıda soru çözmek sizde bir alışkanlık olsun.

8. Mutlaka soru kökünü ve paragrafını anlamadan şıkları okumaya başlamayın. Ilkin size verilenleri ve sizden istenenleri iyi belirleyin. Bu sizin cevabı daha kısa sürede ve daha doğru bir halde bulmanızı sağlayacaktır. Zamanınızı daha verimli kullanmış olacaksınız.

9. Tüm şıkları okumadan doğru olduğuna inandığınız şıkkı işaretlemeyin. Şu sebeple bazı sorular sizden en doğru cevabı bulmanızı ister. Size verilen şıkların tamamını okuyup son şıklarda bir sürpriz ile karşılaşmayın

10. İki yanıt da birbirine benziyorsa, yanıt, büyük olasılıkla ikisi de değildir. İki şık birbirinin zıttını ifade ediyorsa , bunlardan biri doğru olma ihtimali var ama gidip sallama tekniği ile işaretlemeyin her doğru sizin için önemli çünkü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ