Güncel Fikir Blog'u
KPSS Son Aylarda Nasıl Çalışılmalı
Yazar: - 21 Nisan 2015
7.085
1

KPSS Son Aylarda Nasıl Çalışılmalı? KPSS’de son aylar neler yapmalı

Ilk olarak sıcak havalara asla aldanmamanızı, can sıkıntısına, bunalmışlığa kendinizi asla bırakmamanızı öneriyoruz. Son ayda boşlayanlar, sıcak havalarda gevşeme yaşayıp buna yenilenler başarıyı yakalamada oldukça zorlanacaktır. 2015 KPSS Lisans sınavnasayılı zaman kaldı. KPSS’ye son aylarda iyi mi çalışırım ya da havalar sıcak her şey güzel yeter artık diyenler, KPSS’de  aon aylarda karamsarlık yaşayanlar ve KPSS sınavında son aylarda nasıl çalışılmalı gerekliliğini bilmeyenler,

KPSS’ye son bir ay çalışanlar

KPSS’YE BİR AY KALA SON ÇALIŞMALAR

Bilge bir adam derki;

Kendimi isteksiz  ve karamsar hissettiğimde bir taş ustası var, onu seyretmeye giderim.

Taş ustasının karşısına geçerim ve onun iyi mi büyük bir azim ve kararlılıkla taşa vuruşunu izlerim.zafer-yolu

Taş ustası taşa vurur vurur ve taşta hiçbir değişim olmaz.

Taş ustası taşa vurmaya devam eder.

Ben ” Şimdi vazgeçer vurmaktan ” diye düşünürüm, fakat taş ustası taşa vurmaya devam eder.

Ve gene taşta hiçbir değişim olmaz.

Ben gene ” Şimdi vazgeçer vurmaktan ” diye düşünürüm, fakat taş ustası taşa vurmaya devam eder.

Ve gene taşta hiçbir değişim olmaz.

Taş ustası taşa tam 100 kez vurur.

Ve gene taşta bir değişim olmaz…

Ta ki taşa taş ustası 101. Kere vurur

Ve taş tam ortadan ikiye ayrılır.

Sınavlara hazırlanırken son bir ayın oldukça tehlikeli sonuç bir önemi vardır. Son bir ay sizin imtihanı kazanıp kazanmayacağınızı belirleyen mühim bir süreçtir. Şu demek oluyor ki sizin 101. Vuruşunuzdur. Bu yüzden bu zamana kadarki çalışmanız ve denemeleriniz iyi mi olursa olsun son vuruşunuz mükemmel olsun.

Son bir ayı tamamen süratli genel tekrara ve oldukça sayıda sual ve denemeye ayırmalısınız. Bu dönem artık yeni mevzu öğrenme süreci değildir, bildiğimiz detayları tam bilme, pekiştirme zamandır.

Denemeleri, bilhassa imtihan saatine denk getirin ve imtihan süresi kadar süre ayırın.

Denemelerde boş bıraktığınız ve yanlış yaptığınız konuları iyice öğrenin yada mevzularını yeniden edin.

Test yapmaktaki amaç tam olarak  bildiğini niçin yapamıyorsun ,sorununa yanıt aramaktır. Bu sizi sınavda bir adım ileriye götürecektir.

Bu zamanda kesinlikle bol miktarda çıkmış soru çözün. Boş ve yanlış soruların cevaplarını ne olursa olsun öğrenin.

KPSS, bir maraton koşusudur ve farkı oluşturan tur, son olarak turdur. Bu yüzden emek harcama performansınızı son bir ayda en üst düzeye çıkartın.

Bu döneme kadar meydana getirilen öğrenme, karmaşa aşaması içerisindedir. Şu demek oluyor ki, son bir aya kadar yaptığınız emekler, zihninizde karmaşık bir seviye içinde bulunur. Bilgiler zihninizde karışarak tüm bildikleriniz birbirine girebilir, fakat net olarak bilgiye ulaşmakta güçlük çekersiniz. Bundan dolayı son bir aylık dönem bu karmaşık detayları netleştirme zamanlarıdır. Daha değişik bir ifade ile bu dönem, detayları bilinçaltına atma zamanlarıdır. Buna öğrenmede bilinçsiz yeterlilik süreci denir.

Konuların genel durumunu görmek gerekir. Bunun için her konu ile ilgili tarama testleri ile kendinizi ölçmeniz iyi olacaktır. Son zamanlarda konuları  bitirmiş ve soruları çözmüş olmalısınız şu demek oluyor ki noktayı koymuş olmanız gerekir. Bu süreye, çalışılmadık hiçbir mevzu bırakmamalısınız.

Bu zamanda, yeni mevzu öğrenmeye çalışırsanız panikleme problemi ile karşılaşabilirsiniz. Zira, ” Bu mevzuyu da çalışmalıyım, bu mevzuyu da öğrenmeliyim ” diye konuların hücumuna uğrarsınız.

Son bir aylık periyodu, rakiplerin gevşemesinden 🙂 yararlanarak en iyi şekilde değerlendirip, günlük olarak denemelerde ve gerçek sınavda beklenin üstünde artışlar elde eden oldukça sayıda insanoğlunun mutluluğuna tanık oldum.

Son bir ayda meydana getirilen bir günlük çalışmanın daha ilkin meydana getirilen 10 günlük çalışmaya karşılık bulunduğunu belirtmek isterim. Bundan dolayı, son bir aydan önceki denemeleriniz düşük bir net çıkartmış olsak da , kalan bu zamanda en üstün performansa çıkın ve son ayları elinizden gelen en iyi şekilde değerlendirin. Gerekirse sabah erkenden bulunduğunuz şehirde kütüphane  veya üniversitenin kütüphanesine giderek daha verimli bir şekilde çalışmaya odaklanın.

Gördüğünüz benzer biçimde önerdiğim program oldukça uygulanabilir bir program. Asla programımızda gece yarısı ya da sabah oldukça erken saatler ders emek harcama yok. Bu sebeple bu zamanda hem enerjinizi hem de ruhsal dengenizi korumalısınız.

Dikkatiniz Dağılmasın

Tv dizilerine, Bilgisayarda hayatımızı çalan o sosyal medya sitelerinde, sıcak havalarda gezme ve tozmalara telefon muhabbetlerine, bilgisayar oyunlarına ara verin.

Bu sebeple imtihan sonucunda en oldukca bu tarz şeyleri yaptığınıza sevinirsiniz ve ?iyi ki yaptım? dersiniz. Başarısız insanoğlu ise ?hep keşke yapsaydım? derler.

Başarısızlık alevden gömlektir, sevgili doslarım.

Ve yarın şimdidir. Yarınımızı şimdiden yaparız. Tüm çalışmalarımızın sonuçlarını bir kaç ay sonra meyvelerini topluyor olacağız.

Sonuçta sınava girdikten sonrasında kendi kendinize düşünürsünüz:

Evet uykusuz kaldım, gecemi gündüzüme kattım çalıştım, dostlarımın muhabbetinden ayrı kaldım. Oldukça yoğun stresler yaşadım, yaşamdan tamamen koptum, çalıştım. Televizyondan, bilgisayar oyunlarından, arkadaşlarımdan  ve diğer beni meşgul eden her şeyen ayrı kaldım ve sadece ders çalıştım..

Tüm bu tarz şeyleri düşünür, söyler ve hissedersiniz ve sevdiklerinizle başarınızı paylaştıkça kendinizi daha çok kıymetli, başarıya ulaşmış, mutlu hissetmeye başlarsınız.

Bu sizin başarınız olacak. Bu uyumadığınız gecelerin, seyredemediğiniz tüm tv programlarının oynayamadığınız video oyunları yada muhabbetini aksattığınız dostlarınızla olan güzel saatlerin karşılığı olacak.

Son Ayları Verimli Geçirin

Umudunuzu koruyun ve bir tek yapabileceklerinize odaklanın. Yalnız yapacağınız çalışmaya odaklanın. Sizin üzerinize düşen vazife, elinizden gelinin en iyisini yapmaktır. Özellikle son aylarda en çok çabayı göstermeniz gerkecek. Bir yandan sıcak havanın bastırması bir yandan tüm bir yılın bunalmışlığı size eziyet gibi gelecektir. Ama size sınavı kazandıracak olan son 2 ayda ders çalışma sisteminiz olacaktır.

Son bir haftanızı bilhassa yakın hafıza-ezber bilgiler içeren derslere ayırın. Bu derslerden sınavda  güzel  netler çıkarmanın püf noktası,son zamanlarda ezber gerektiren bu derslere son bir kez çalışmaktır. Özellikle ezber gerektiren dersleri  son zamanlara yakın bir zaman diliminde tekrar etmek  size mühim bir fark kazandıracaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
  1. Aslı dedi ki:

    TEşekkürler insan son aylarda motive arıyor.

BİR YORUM YAZ