Güncel Fikir Blog'u
Kpss Nedir
Yazar: - 14 Ağustos 2015
611
0

KPSS  Nedir?

Kamu Çalışanı Seçme Imtihanı Lisans düzeyinde(KPSS) her yıl haziran ayının son haftası meydana getirilen bir sınavdır. KPSS neticeleri ile kadrolu yada sözleşmeli atamalar ile yapılır. Bu sınavda adayın mevzuya ilişkin detayları, bu detayları yorumlama ve çözümleme başarıları ölçülmektedir. Bu yüzden talebe seçme sınavları içinde en başarıya ulaşmış ve öğrencileri en oldukca zorlayan sınavlardan birisidir. Kamu kurum ve kuruluşlarına ilk kez atanacak adaylar için bir kapı durumunda olan imtihan bu yüzden büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Adayların KPSS’de Genel Beceri ve Genel Kültür sorularını doğru yanıtlamaları gerekmektedir. Kamuda işgören olmak için mühim aşamalardan birisi olan bu kontrol imtihanı hem taktik hem de ruhsal olarak hazır olmak oldukça önemlidir.

KPSS A Grubu Nedir?

Kamu Mensubu Seçme Imtihanı (KPSS) her yıl lisans düzeyinde, Yalnız A grubu kadroları için Cumartesi sabah, Pazar öğlenden sonrasında olmak suretiyle üç oturumda il merkezleri ile lefkoşa’da ÖSYM tarafınca yapılmaktadır.

KPSS Imtihan Neticeleri Nasıl Değerlendirilir?

KPSS’ye A Grubu kadrolarına  atanamak isteyen lisans mezunları ile bir lisans programından mezun olabilecek durumda olan adaylar bu sınava girebilmektedir. B Grubu Kadrolar ise ( ortaöğretim ve önlisans)  da bu sınava girebiirler.

Başvrular, ÖSYM imtihan merkez yöneticiliklerinin belirli ortaöğretim  kurumlarının açacakları müracaat merkezlerince yürütülmektedir.Müracaat merkezleri Ösym’nin web adresinde yayınlanmaktadır. Sınava katılmak isteyen adaylar, kılavuz ile aday informasyon formuna, müracaat süresi  içinde ÖSYM’nin web adresinden ulaşılabilir ve ek olarak kılavuz satışı yapılmamaktadır.

KPSS B Kadroları Nedir

Kamu Mensubu Seçme Imtihanı  18.03.202 tarihindeki ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Sonucu ile yürürlüğe konulmuş olan “Kamu görevine ilk kez atanacaklar için yapılacak sınavlar hakkında genel yönetmenlik” ve bu yönetmenlik uyarınca Devlet Personel Başkanlığı ve Talebe Seçme Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafınca hazırlanan “Kamu Görevlerine ilk kere atanacaklar için yapılacak sınavlar ile ilgili usul ve esaslar “ hükümlerine nazaran düzenlenmektedir.

Kamu görevine İlk kez atanacaklar için meydana getirilen sınavlar iki grupta toplanmıştır. KPSS A ve KPSS B grubu olarak adlandırılmaktadır.

KPSS B Grubu Kadroları

190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki listelerinde yer edinen, genel ve katma bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il hususi idareleri, belediyeler,  İl hususi idareleri ve belediyelerin kurmuş oldukları birlikler ve bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, öteki kamu kurum ve kurumlarında belirtilmiş  olan meslekler haricinde, ilk kere kamu hizmeti ve görevlerine atanacaklar içindir.

2014 ve 2015 Yılı KPSS sonuçlarına B Grubu Kadroları için ÖSYM Başkanlığınca yapılacak merkezi yerleştirme işlemlerinde ya da merkezi yerleştirme kapsamında olmamakla beraber yapacakları ilk kez açıktan personel alımlarında KPSS neticelerini kullanma durumunda olan ve kamu personelini istihdam eden  Belediye, İtfaiye Eri ve Zabıta Memuru, Ulusal Müdafa Bakanlığı sivil işyar alımları ve bazı öteki üst kurumlar benzer biçimde tüm kurumların yapacakları personel alımlarında kullanılmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ