Güncel Fikir Blog'u
KPSS Nasıl Hazırlanılır
Yazar: - 02 Haziran 2015
819
0

Bir toplumda geleceğin güvencesi eğitime dayalıdır. Eğitim almak ise mesuliyet ve emek isteyen ciddi bir fedakarlık sürecidir. Fedakarlık sürecidir zira bu sıkıntılı süreçte dost çevresi, Sosyal medya, Tv, Beyazperde şeklinde pek oldukca unsurdan kendimizi geri çekerek KPSS sınavına odaklanmamız bizi başarıya götürecektir. Hele ülkemizdeki şeklinde ekmeğin aslanın ağzında değil miğdesine indirilmiş olduğu bir devirde yaşıyorsak ve Kamuya atanmak için milyonlarda aday ile yarışıyor isek bu işimizi daha zor kılmaktadır. Bunun için eğitim hayatınızda elinizden gelenin en iyisini yaparak hazırlanmanız gerekmektedir.

Binlerce yada milyonlarca kişinin girmiş olduğu sınavda  başarıya ulaşmış olmak için herşeyden ilkin sistemli ve programlı   çalışmak ve ailenizden, çevrenizden motivasyon  ve uzman kişilerden de rehberlik hizmeti almanız gerekmektedir. Tek başına üstesinden gelinebilecek bir süreç değildir.

KPSS’ye hazırlanırken nasıl çalışmanız gerektiğinden daha önceki yazılarımızda da bahsetmiştik. Sınavlarda eksikliklerimizi gidermek için uzmanların tavsiye etmiş olduğu yayınların kitaplarından  noksan mevzularımızı çözümleme ederek bu mevzuları giderip kucak dolusu sual çözmeniz gerekmektedir.  Bilhassa tarih anayasa benzer biçimde zaman içinde unutulmaya yatkın olan derslerle ilgili değişik zamanlarda değişik kaynaklara ilişik taramalar çözerek daima kendinizi hazır tutmalısınız ki bilgileriniz kalıcı hale gelsin.

Hayatımız için önemli bu dönemeçte karşımıza çıkan KPSS’de sınavlar için yapılacak çalışmalara dikkat edilmesi gereken verimli çalışmaların olmazsa olmazlarını ve sınavda sizi başarıya götürecek adımlara kısaca değinecek olursak

  • Hedef belirleme
  • Planlı Çalışma
  • Uygun çalışma ortamı
  • Düzenli çalışma ve tekrar
  • Sınav stresi

KPSS ‘deSoruların Dağılımlarına Dikkat Edin

Çeşitli gösterim evleri mevzu anlatımlı olarak verdiği kitapların çoğu zaman ilk sayfalarında yıllara nazaran konuların sual dağılımlarını göstermektedir. Kpss testlerin kapsamını ve gelecek  yıllarda çıkabilecek KPSS sorularını tahmin etmemize olanak sağlar. Mesela Coğrafyada A mevzusunda son 10 yılda bir tek bir sual çıktıysa bu yıl de  bu mevzudan sual gelmeme olasılığı yüksektir. Sual gelme ihtimali yüksek mevzular üstünde daha çok mevzu pratiği yapmalısınız sual çözerek. Sual çözümlerinizi 3-4 değişik kaynaktan yapmış olursanız değişik sual tiplerini görmenize olanak sağlar.

Mevzu Testlerini Çözün

Kitaplarınızın sonunda bulunan kavrama testleri ve mevzu testlerini kesinlikle mevzuya çalıştıktan sonrasında çözmelisiniz ki  öğrendiklerinizi pekiştirsin. Mevzu emek harcamadan ilkin ‘ben esasen biliyorum ya’ diyip de 2-3 Bilgi yanlışınız çıkıyorsa yanlış yoldasınız anlama gelir. Ne olursa olsun yine mevzulara göz atmanız ve tamamlanmamış olduğunuz bölgeler ile ilgili not almanız yararınıza olacaktır.

Çıkmış Soruları Çözün

ÖSYM tarafınca geçmiş yıllardaki soruları kesinlikle çözünüz. Bu sorular gelecekteki yıllarda çıkabilecek soruların benzerleri olduğundan kendinizi sınamanızdaki en iyi ölçüt olacaktır. Bilhassa son yıllarda çıkan sorular sizi daha çok zorlasa da kesinlikle sınava girmeden ilkin tüm çıkmış soruları elden geçirmeniz gerekmektedir.

KPSS Kazanmanın püf noktaları yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ