Güncel Fikir Blog'u
KPSS Kazanmanın Püf Noktaları
Yazar: - 29 Mayıs 2015
1.437
0

KPSS sınavına sayılı günler kala KPSS kazanmanın püf noktaları ile ilgili bir rehber hazırladık. Son zamanlarda öğrencilerin üzerindeki rehavet ve yılın bıkkınlığını üzerinden atacak ve motive edecek rehber için yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca diğer yazılarımıza mutlaka göz atın.

Öğrenme insan yaşamında kesintisiz devam eden bir sıkıntılı süreçtir. İnsan hep öğrenen ve öğrendikleri ile yaşayan bir canlıdır. Öğrenme faaliyeti devam ettikçe yeni öğrenilenler daha oldukça akılda kalır. Eski öğrenilenler ise zamana karşı direncini kaybeder ve unutulur.

Performansınıza pozitif yönde olarak yansıyacak birkaç mühim noktayı öğrendiklerinizi unutmamak için belirledik;

Unutmak öğrenmenin haylaz kardeşidir. Öğrendiğiniz bilgiler, süre içinde süratli bir halde kaybolmaya adım atar. Meydana getirilen bilimsel araştırmalar ‘tam unutma’ nın olmadığı yolundadır. Süre ilerledikçe unutma hızı düşer. İşte unutmanın negatif tesirini azaltmak için yapılması ihtiyaç duyulan, öğrendiklerimizi belirli aralıklarla yine etmektedir. Özet tekrarlar, günlük, haftalık ve aylık tekrarlar yaparak sınava kadar olan süre diliminde bilgilerin unutulmasının önüne geçerek taze kalmasına itina gösterilir.

Genel yeniden yapmanın yöntemi de önemlidir.  A’dan Z’ye herşeyi okumat yada gözden geçirmek yerine, o mevzuyu öğrenirken kullandığınız ayrıntıları ve mühim ip uçlarını dikkate alarak, ÖSYM’nin sorma ihtimali yüksek olan istisnai durumlar üstünde durmanız ve bu tarz şeyleri ondan sonra tekrarlarınızda gözden geçirmeniz için notlar alarak yapmanız daha verimli olacaktır. Her şeyi baştan sona okumak yerine bu şekilde yapacağınız tekrarlar size zamandan tutum sağlar. Ek olarak öğrendiklerinizi yine yolu ile anımsamak daha kolaydır.

Bildiğiniz, bildiğinizden güvenilir olduğunuz, genel yine gerektirmeyecek ders yada mevzularla süre geçirmeli, zorlandığımız unuttuğumuz ve sınavda size lazım olacak ders ve konuların genel tekrarlarına ağırlık vermelisiniz. Genel tekrarlarınızı eğer tarama testleri ile desteklerseniz bu size tekrarlarınızdan aldığınız verimi noksan kaldığınız mevzu yada noktalardaki durumunuzu gösterir. Eğer eksiklikleriniz var ise sınavlardan ilkin bunu görerek giderebilirsiniz.

KPSS Kazanmanın Püf Noktaları ‘dan en önemlisi ÖSYM tarafınca sorulan soruların önceki yıllardaki soruların çıkmış olduğu mevzulara ağırlık veriniz. Genel anlamda gösterim evlerinin mevzu anlatımlı kitaplarının başlangıcında yer edinen bu mevzu sual dağılımlarını gösteren tablolar ile soruların çıkmış olduğu mevzular üstünde daha çok durunuz. KPSS sorularının hangi dersler, hangi mevzulara yoğunlaştığına bakmanız ve bu mevzular ile ilgili eksiklerinizi gidermeye çalışmanız, size hem vakit kazandıracak hem de puan olarak geri dönecektir. KPSS’nin orjinal sual ve mevzu dağılımlarını dikkate alarak çalışmalarınızı tamamlamanız sizi ruhsal olarak da rahatlatacaktır.

Haiz olamadıklarınızı düşünerek moralinizi bozmak yerine haiz olduklarınızla elde edebileceğiniz başarıya odaklanın. Bu aşamadan sonrasında performansınızda pozitif bir değişiklik yapabilmek için zayıf yanlarınız ile oyalanmak yerine haiz olduklarınız ile yetinmek ve kendinize güvenmek zorundasınız. Bu duygu imtihan performansınıza kesinlikle pozitif yönde yönde yansıyacaktır.

İlaç ve ağrı kesici maddeleri zorda kalmadıkça kullanmayınız. Bazı adaylar imtihan heycanını ve kaygıyı denetim altına alabilmek için yatıştırıcı ilaçlara sığınırlar. Her ilacın ne olursa olsun bir yan tesiri vardır. Bilhassa bu tip ilaçlara alışık olmayan bünyelerde ters tesir yapabilmekte ve beklenmedik sonuçlar doğurabilmektedir. Imtihan zamanı konsantrasyonunuzu bozacak derecedeki ağrılarınız var ise ağrı kesici kullanabilirsiniz. Fakat ağrı kesici ateş düşürücü benzer biçimde ilaçların vücudunuza yan etkilerini göze almalıyız uyku hali yapabilir imtihan esnasında. Sınav heycanınız, sınav start vermesinden itibaren itibaren 10 15 dakika şeklinde bir süre içinde esasen yenebilirsiniz. Bu süre içinde ise zaman kaybı yaşamamak için bildiğiniz ‘kek’ diye tabir ettiğiniz sorulara bakıp doğru yaptığınızı gördükçe heycanınız da yavaştan geçecektir. Eğer bu şekilde aşırı heycan meydana getiren bir şahıs iseniz dershanelerin Türkiye geneli test imtihanlarına bol miktarda katılarak yenmeye çalışın.

Sınava hazırlık süreci esnasında günlük uyku düzenine dikkat etmelisiniz. KPSS sınavına gireceğiniz gün öncesinde vüdunuzu ve kendinizi yoracak faaliyetlerden mutlak suretle kaçınınız ve uykunuzu almaya itina göstermelisiniz. Bedeninizin dingin olmasına gereksinim vardır sınavda güçlük yaşamamanız için. Aksi halde imtihan esnasında bir uyku haline girecek okuduğunuzu anlamakta güçlük çekebilirsiniz. Bu da imtihan esnasında sizin psikilojik olarak paniğe kapılmanıza niçin olabilir.

KPSS Son Aylarda Nasıl Çalışılmalı yazımızı okumak için tıklayınız
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ