Güncel Fikir Blog'u
KPSS Kazanmanın Püf Noktaları
Yazar: - 17 Ocak 2015
562
0

Öğrenme insan yaşamında kesintisiz devam eden bir zorlu süreçtir. İnsan hep öğrenen ve öğrendikleri ile yaşayan bir canlıdır. Öğrenme faaliyeti devam ettikçe yeni öğrenilenler daha çok akılda kalır. Eski öğrenilenler ise zamana karşı direncini kaybeder ve unutulur.

Performansınıza olumlu olarak yansıyacak birkaç önemli noktayı öğrendiklerinizi unutmamak için belirledik;

Unutmak öğrenmenin haylaz kardeşidir. Öğrendiğiniz bilgiler, zaman içerisinde hızlı bir şekildesen-yapamazsın-demeyin-2- kaybolmaya başlar. Yapılan bilimsel araştırmalar ‘tam unutma’ nın olmadığı yolundadır. Zaman ilerledikçe unutma hızı düşer. İşte unutmanın olumsuz etkisini azaltmak için yapılması gereken, öğrendiklerimizi belirli aralıklarla tekrar etmektedir. Özet tekrarlar, günlük, haftalık ve aylık tekrarlar yaparak sınava kadar olan zaman diliminde bilgilerin unutulmasının önüne geçerek taze kalmasına özen gösterilir.

Genel tekrar yapmanın yöntemi de önemlidir.  A’dan Z’ye herşeyi okumak veya gözden geçirmek yerine, o konuyu öğrenirken kullandığınız ayrıntıları ve önemli ip uçlarını dikkate alarak, ÖSYM’nin sorma ihtimali yüksek olan istisnai durumlar üzerinde durmanız ve bunları daha sonra tekrarlarınızda gözden geçirmeniz için notlar alarak yapmanız daha verimli olacaktır. Her şeyi baştan sona okumak yerine bu şekilde yapacağınız tekrarlar size zamandan tasarruf sağlar. Ayrıca öğrendiklerinizi tekrar yolu ile hatırlamak daha kolaydır.

Bildiğiniz, bildiğinizden emin olduğunuz, genel tekrar gerektirmeyecek ders veya konularla zaman geçirmeli, zorlandığımız unuttuğumuz ve sınavda size lazım olacak ders ve konuların genel tekrarlarına ağırlık vermelisiniz. Genel tekrarlarınızı eğer tarama testleri ile desteklerseniz bu size tekrarlarınızdan aldığınız verimi eksik kaldığınız konu veya noktalardaki durumunuzu gösterir. Eğer eksiklikleriniz varsa sınavlardan önce bunu görerek giderebilirsiniz.

ÖSYM tarafından sorulan soruların önceki yıllardaki soruların çıktığı konulara ağırlık veriniz. Genelde yayın evlerinin konu anlatımlı kitaplarının başında yer alan bu konu soru dağılımlarını gösteren tablolar ile soruların çıktığı konular üzerinde daha fazla durunuz. KPSS sorularının hangi dersler, hangi konulara yoğunlaştığına bakmanız ve bu konular ile ilgili eksiklerinizi gidermeye çalışmanız, size hem zaman kazandıracak hem de puan olarak geri dönecektir. KPSS’nin orjinal soru ve konu dağılımlarını dikkate alarak çalışmalarınızı tamamlamanız sizi psikolojik olarak da rahatlatacaktır.

Sahip olamadıklarınızı düşünerek moralinizi bozmak yerine sahip olduklarınızla elde edebileceğiniz başarıya odaklanın. Bu aşamadan sonra performansınızda olumlu bir değişim yapabilmek için zayıf yanlarınız ile oyalanmak yerine sahip olduklarınız ile yetinmek ve kendinize güvenmek zorundasınız. Bu duygu sınav performansınıza mutlaka olumlu yönde yansıyacaktır.

İlaç ve ağrı kesici maddeleri zorda kalmadıkça kullanmayınız. Bazı adaylar sınav heycanını ve kaygıyı kontrol altına alabilmek için yatıştırıcı ilaçlara sığınırlar. Her ilacın mutlaka bir yan etkisi vardır. Özellikle bu tip ilaçlara alışık olmayan bünyelerde ters etki yapabilmekte ve beklenmedik sonuçlar doğurabilmektedir. Sınav zamanı konsantrasyonunuzu bozacak derecedeki ağrılarınız varsa ağrı kesici kullanabilirsiniz. Fakat ağrı kesici ateş düşürücü gibi ilaçların vücudunuza yan etkilerini göze almalıyız uyku hali yapabilir sınav esnasında. Sınav heycanınızı sınav başlamasından itibaren 10 15 dakika gibi bir süre içerisinde zaten yenebilirsiniz. Bu süre içerisinde ise vakit kaybı yaşamamak için bildiğiniz ‘kek’ diye tabir ettiğiniz sorulara bakıp doğru yaptığınızı gördükçe heycanınız da yavaştan geçecektir. Eğer bu şekilde aşırı heycan yapan bir kişi iseniz dershanelerin Türkiye geneli deneme sınavlarına bol bol katılarak yenmeye çalışın.

Sınava hazırlık süreci esnasında günlük uyku düzenine dikkat etmelisiniz. Sınava gireceğiniz gün öncesinde kendinizi yoracak faaliyetlerden kaçınınız ve uykunuzu almaya özen göstermelisiniz. Bedeninizin dingin olmasına ihtiyaç vardır sınavda zorluk yaşamamanız için. Aksi halde sınav esnasında bir uyku haline girecek okuduğunuzu anlamakta zorluk çekebilirsiniz. Bu da sınav esnasında psikilojik olarak paniğe kapılmanıza neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ