Güncel Fikir Blog'u
Kamu Personeli Seçme Sınavı Nedir
Yazar: - 24 Mayıs 2015
348
0

Devlet memuru nedir, Nasıl devlet memuru olunur hakkında yazımız ile karşınızdayız. Ülkemizde memur olmak için ilk olarak Kamu Personeli Seçme Sınavı geçmeniz gerekmektedir. Önünüzde hakikaten büyük bir engeldir.

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) temmuz ayının ilk haftası meydana getirilen memuriyete ilk kez atanacaklar için meydana getirilen bir sınavdır. KPSS neticeleri ile kadrolu ve sözleşmeli olarak atamalar yapılabilir. Bu sınavda adayın mevzuya ilişkin detayları, bu detayları yorumlama, çözümleme benzer biçimde başarılarını ölçmektedir. Bundan dolayı başarı göstermiş olabilmek için KPSS kapsamındaki mevzuları iyi bilinmeli ve hakim olunmalıdır.

Adayların KPSS‘de genel kültür ve genel yetenek testlerini doğru olarak yanıtlamaları gerekmektedir. Kamuda memur olabilmek için önemi bir adım olan bu imtihan hem taktik imtihanı olup hemde ruhsal olarak iyi bir hazırlığı gerektirmektedir.

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) memur alımları için 1999 yılından itibaren uygulanan bir sınavdır. KPSS sınavına mezun yada mezun durumda olabilecek adaylar girebilmektedir. Imtihan ÖSYM tarafınca yapılmakta, müracaat kontrol ve sonuçlandırma aşaması da ÖSYM merkezi tarafınca yürütülmektedir.

KPSS sınavında Cumartesi sabah Genel Kültür Genel Yetenek testleri uygulanmaktadır. Toplamda 120 sual ve 120 dakika verilmektedir adaylara. Bu teste her adayında katılması gerekmektedir. Cumartesi öğlenden sonrasında ise öğretmen adaylarına Eğitim Bilimleri imtihanı yapılmaktadır.  Eğitim bilimleri kısmında ise adaylara toplamda 120 soru sorulmakta ve  ve 150 dakikadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ