Güncel Fikir Blog'u
İnternet Güvenliğini Sağlamak
Yazar: - 14 Ağustos 2015
608
0

“Risk planı, şifre politikası, şifreleme, toplumsal mühendislik, güncelleme, lisanslı yazılım kullanımı, güvenlik duvarı, e-posta güvenliği, bilgili web bankacılığı ve her dosyayı kullanmayarak güvenli web mümkün” diyen Takcı, güvenli web için 10 öneriyi şöyleki sıraladı:

internet-korsani (Copy)

“- Risk planı yapın: Kıymetli varlıklarınızın neler bulunduğunu belirleyin. Hangi varlığınızın daha kıymetli olduğuna karar vererek güvenlikte önceliği ona verin. Mesela, sizin için web bankacılığı mühim ise ssl ve set güvenli https protokolünü takip edin.

– Şifre politikanız olsun: Bir bilgisayar ilk alındığında çoğu zaman oturum açma işlemi bile şifresiz gerçekleşir, ilk olarak bir şifre oluşturun. Oturum şifresi yada öteki uygulamalara girişte kullanacağınız şifre fazlaca kısa, oldukca kolay olmamalıdır. ‘Brute force’ atakları göstermiştir ki insanların birçoğu şifre verme mevzusunda başarısız tercihler yapmaktadır. Sizin için mühim olan sır dolu yazışmalarınızı ise şifrelemeyi öğrenin.

 Dosya/mektup şifrelemeyi öğrenin: Başkalarının eline geçmesinden korktuğunuz dosyalarınız ve fazlaca gizli saklı yazışmalarınız var ise ne olursa olsun şifrelemeyi öğrenin ve şifrelemeyi kullanın. Bankaların güvenli alışverişte senelerdir yapmakta bulunduğunu siz de kişisel kullanımlarda tercih edin.

bilgisayar-ve-internet-guvenligi (Copy)

Bilgisayarınızı güncel tutun: Çoğunlukla aksattığımız durumlardan biri bilgisayarımızı güncel tutmaktır. Bundan kasıt işletim sistemi üreticilerinin yama olarak isimlendirilen güncellemelerini yüklemektir. Yama, işletim sisteminde görülen bir güvenlik açığının kapatılması olup bilgisayarınızı dış dünyaya karşı daha güvenli hale getirecektir.

Antivirüs Kullanın: Kesinlikle her bilgisayarda olmazsa olmazı antivirüs programı kullanmaya özen gösterin. Size bir ipucu verecek olursak artık antivirüs programları eskisi kadar pahalı değil. Kampanyalı fiyatlar ile 3 pc 3 yıl 30 Tl şeklinde ve buna benzer kampanyalar bulunmakta. Bunları takip ederseniz çok uygun bir fiyata bulabilirsiniz. Örneğin ben kendi bilgisayarıma 15 Tl gibi cuzi bir ücrete aldığım AVG antivirüs paketimi kullanmaktayım.

koruma (Copy)

“Olta”ya dikkat

Güncel ve mümkünse lisanslı antivirüs yazılımları kullanın: Antivirüs yazılımları güvenliği en oldukca tehdit eden virüslere karşı bilgisayarımızı korumuş olan yazılımlardır. İmza veri tabanı adında olan bir sıralama tutarlar ve bildikleri virüslere karşı bilgisayarınızı korurlar. O nedenle en iyi koruma için en güncel olanı tercih edin. Ek olarak, son zamanlarda virüs haricinde trojan (truva atı), worm (kurtçuk) şeklinde çeşitli başka zararı olan saldırılar da yer almakta olup onları engellemiş olan antivirüs yazılımları daha yararlı olacaktır.

Güvenlik duvarı kullanın: Bir bilgisayar sistemine yada dahili ağa erişimleri denetim eden, saldırıları engellemiş olan yazılıma güvenlik duvarı adı verilir. Güvenlik duvarı yardımıyla port bazında engellemeler yapabilir ve böylece güvenliği denetim altına alabilirsiniz.

Elektronik posta güvenliğine dikkat edin: ‘Phishing’ (olta) isminde olan yöntem, kullanıcıları çoğunlukla yanıltır. Bilhassa bankalardan geliyormuş hissi verilen bu mailler yardımıyla data güncellemesi yapmanız istenir. Informasyon güncellemesi yaptığınız ve naturel olarak bilgilerinizi verdiğiniz yer ise çoğu zaman saldırganın kullandığı sunucudur. O nedenle linkte verilen adres ile bağlantı üstüne geldiğinizde görünen adresin birbiri ile aynı olup olmamasına dikkat ediniz.

guvenli-internet (Copy)

İnternet bankacılığı

İnternet bankacılığına dikkat: İnternet bankacılığında adres satırının https:// ile başladığından güvenli olunmalıdır. parola girişi için bir sanal klavye kullanım imkanı var ise ne olursa olsun tercih edilmelidir. Birçok bankanın SMS mesajları ile şifre gönderimini dikkate alarak kesinlikle GSM numarası güncel tutulmalıdır. Bankaların güvenliğe dair ikazları ne olursa olsun dikkatle okunmalı ve uygulanmalıdır. En geç üç ayda bir banka zorlamasa bile şifre güncellenmelidir. Doğum zamanı, kent plaka numarası benzer biçimde tahmin edilebilir şifreler verilmemelidir. Şifre sistemi destekliyorsa şifrelerde büyük harf, ufak harf, sayı, sembol karışımı kullanılmalıdır. Eğer ticari işletme değilseniz EFT, havale işlemi benzer biçimde hesaptan para çıkışına olanak verecek hesap işlemleri için kesinlikle sınırlamalar getirilmelidir. Mesela, EFT için günlük 1000 lira benzer biçimde kişiselleştirmeler yapılmalıdır. İnternet bankacılığından çıkışta [x] ile sayfayı kapatmak yerine ‘güvenli çıkış’ı tercih edin.

Her dosyayı kullanmayın: Hücum şekillerinden birisi de bir virüsün bir başka dosya benzer biçimde size sunulmasıdır. Mesela, fotoğraf zannettiğiniz yada bir uygulamanın setup dosyası zannettiğiniz bir dosya virüs olabilir. O nedenle hangi ortamdan gelirse gelsin bir dosya sizin elinize geçtiğinde kullanmadan ilkin ne olursa olsun bir virüs taramasından geçirin.”

Sanal Klavye

Sanal klavye her banka tarafından müşterilerine güvenli giriş yapması için sunulmuştur. Bilgisayarınızda klavye hareketlerinizi kayıt ederek üçüncü şahışlara ileten programlar siz haberiniz yokken yüklenmiş olabilir. Bu gibi durumlarda sanal klavye kullanmaya özen gösterin.

internet-guvenligi (Copy)

www.cumhuriyet.com.tr’den alınmış ve zenginleştirilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ