Güncel Fikir Blog'u
Hafıza Güçlendirme Teknikleri
Yazar: - 16 Şubat 2015
822
0

Hafıza kısaca yaşadığımız veya öğrendiğimiz verilerin bilgisayarın harddisk’inde kayıt edilir gibi belleğimize kayıt edilmesidir. Hafıza beyinde sinyaller bütünüdür. İhtiyaç halinde bu verileri sinyaller yolu ile çağrışım yapılır. Fakat bazı veriler geri gelmez bunlar kısa süreli belleklerdir. Bazıları ise unutulmaz ve sürekli zihnimizde kalır bunlar ise uzun sürelli belleklerdir.

Bu yazımızda hafızanızı nasıl güçlü tutarsınız ve hafıza güçlendirme tekniklerinden bahsedeceğiz. Güçlü bir hafızaya sahip olmanın ilk şartı sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçer. Daha önceki yazımızda aslında hafızanızı nasıl güçlendireceğinizden ve sağlıklı bir bünyeniz için gerekli olan vitaminlerden bahsetmiştik.

Yukarıda bahsettiğimiz vitaminler haricinde hafızamızı güçlü tutmak için ne gibi besinler tüketmemiz ve nelere dikkat etmemiz konusuna gelirsek;

  • Süt, yoğurt, tahıl taneleri, kuru baklagiller, fındık badem tüketmeye çalışın.
  • Unutkanlığın önüne geçmek için omega-3 almaya özen gösterin. Bu besinleri doğal yollardan alabiliyorsanız almaya çalısın eğer doğal yollardan alamıyorsanızbalik-yagi piyasada omega içeren balık haplarından bulabilirsiniz, bunu sabah kahvaltıdan yarım saat önce alabilirsiniz.
  • B vitamini, stresi ve beyin yorgunluğunu önlemektir. B vitaminin ekmek, kuru baklagiller ve tahıllar gibi gıdalardan sağlayabilirsiniz.
  • Demir beyni besler, sinyalleri beyne daha hızlı bir şekilde ulaştırır. Yumurta, kırmızı et, pekmez gibi besinlerde bolca bulunmaktadır. Demirin vücutta daha çabuk emilmesi ve etki göstermesi için c vitamini ile birlikte alabilirsiniz. Örneğin kırmızı et tüketirken sofranızda limonlu bir besininde olması gibi.
  • Bitkisel yağlar ve yağlı tohumlardan E vitamini sağlanmalıdır.
  • Havuç, avokado, ısırgan otu, yaban mersini gibi besinler algılarınızı yeniden düzenleyerek hatırlama, dikkat gibi faktörlerde önemli rol oynamaktadır.

Tüm bu sağlıklı beslenme yanında dikkat edeceğiniz zinde kalmak, uyku düzenine dikkat etmek ve spor yapmak, Boş boş film izlemek yerine beyninizi çalıştıracak bulmaca zeka soruları gibi antrenmanlar yapmakta hafıza güçlendirme için birer yöntem olacaktır.

Ayrıca aşırı şeker tüketimi, kola cips gibi besinler hafızayı zayıflatma ve düzensiz yaşam, yetersiz beslenme ve uzun süreli aç kalmak ta zihni beslenmesine engel olacağı için zayıflatmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ