Güncel Fikir Blog'u
Ders çalışma programı hazırlamak
Yazar: - 23 Haziran 2015
886
2

Ders  çalışma  programı  nasıl  hazırlanır?

Ders çalışma programı nasıl ve neden hazırlanır? Öncelikle nedeni ele alalım. Çünkü başarıya giden yolda tesadüflere yer yoktur. Başarı öncelikle istek, azim ve düzenli çalışma ister. İstek, amacın gerçekçiliği ile doğru orantılıdır. Buradan diyebiliriz ki gerçekçi hedeflerimizin olması şart yoksa nereye gideceğini bilmeyen yolcu kaybolmaya mahkumdur. Yanlış yerlerde bekler. Sürekli hedef değiştirir. Bir arpa boyu yol almadan yorurlur. Yenik düşer.

ders çalışma programı hazırlamada en önemli adım amaç belirlemedir.

Azim, karakter ile ilgilidir. Kendine hedef koyan ve onun için elinden geleni yapan için hayat her zaman başarılarla doludur.

Düzenli çalışma için ise plan ve program geretirir. Bu programı başkasına yaptırma gibi bir yanlışa düşmeyin. Kimse sizi sizden iyi tanıyamaz. Ama tavsiyelere açık olabilirsiniz. Öncelikle günü bölümlere ayırın ve en verimli olabileceğiniz saatleri kestirmeye çalışın. İlk seferde bulamayabilirsiniz. Belki de bazılarınız çoktan bulmuştur. Bulamayanlar için deneyin ilk seferde doğru program ortaya çıkmayabilir.

Daha sonra eksikliklerinizi belirleyin. Zaten bildiğiniz konularla oyalanmanın manası yok . Eksiklikleri analiz ederek devam edelim. Yani kavramsal eksiklik mi var yoksa pratikte mi sorun yaşıyoruz. Kavramsal eksiklikler için konunun özüne inip eksik öğrenmeleri giderin. Pratik içinse çeşitli kaynaklardan soru çözümü yapmalısınız. Çeşitli soru tipleri konuyu pekiştirmeye yardım eder.

Yardımcı materyalleri belirleme ise bir sonraki adım. İnternet’ten konu dinleyebilirsiniz, belki de sadece kitaptan çalışmayı seviyorsunuzdur. Resim çizerek matematik bile çalışabilirsiniz… Nasıl isterseniz eksikliklerinizi tamamlayın. Kek yaparken bile malzemeleri belirleyip alışverişe çıkıyoruz değil mi . Ders çalışmak, kek yapmaktan daha çok özveri ister 😉

Şimdi de kağıda dökelim bunları. Uygun saate az ve öz olacak şekilde bir haftalık deneme programı yapalım. Bir hafta boyunca uymaya çalışalım uyamaz isek nedenleri belirleyip en başa dönelim. Evet en başa yani amaca. Yoksa gerçekten amacınıza ulaşmayı istemiyor musunuz?

Biraz düzen, istek ve azimle başarıya ulaşmak aslında hiç zor değil.  Sadece isteyin ve plan ve programlarınız doğrultusunda hedefinize sağlam adımlarla yürüyün.

Uygun ders çalışma programı için anlattıklarımın şema edilmiş hali için buraya tıklayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 2 Yorum Var)
  1. ahu dedi ki:

    çok güzel olmuş öğretmenim..

    1. Simge Ceylan dedi ki:

      Teşekkür ederim 🙂 Yaz boyunca çeşitli konularla karşınızda olacağım.

BİR YORUM YAZ