Güncel Fikir Blog'u
Başarınızı Artıracak Vitaminler
Yazar: - 26 Mayıs 2015
426
0

Merhaba Vefikir dostları, Bu yazımızda Sınavlara daha sıhhatli hazırlanmanız ile iligli sınavların bünyenize etkisinden bahsedeceğiz. Imtihan zamanında hangi gıdaları almalıyız, hangi gıdalardan uzak durmalıyız ve imtihan zamanı iyi mi beslenmeliyiz. Tüm sorularınızın yanıtı bu yazıda.

Ilk olarak sınava minimum 3 hafta kala bünyenizi erken saatte kalkmaya alıştırmanız gerekmektedir. Bununla beraber erken bir vakitte kalkıp sınava giriyormuş şeklinde oturup bir test çözmeniz oldukça  yararlı olacaktır. Sınavdan ilkin yapılması gerekenlerin başlangıcında listede 1. sırada bu gelmektedir.

Hem de erkenden kalkıp kahvaltınızı da yapmalısınız ki bünyeniz alışkın olsun imtihan günü zorlanmayın. Imtihan zamanı oldukca çalışmanın yanında vücudunuzu da sınava hazırlamanız imtihan günü üstünüzde baskının olmamasını elde edecektir. Zihinsel ve bedensel olarak dinç olmanız ve uykunuzu almanızda imtihan günü bir o denli önemlidir.

Sınava hazırlanırken almanız ihtiyaç duyulan vitaminler

A Vitamini

Enfenksiyonlara karşı vücudunuzun direncini artırır. Gelişme gelişme, Diş ve kemik gelişimi, Cildin parlaklığı ve diş etlerinin sağlığı için mühim bir besindir…

A vitamini nerelerde bulunur: Kayısı, Maydonoz, Ispanak, Havuç, kereviz, marul, portakal, erik, domates… şeklinde sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunmaktadır.

B1 Vitamini

Kasların ve sinir sisteminin faaliteyi için geçerlidir. B1 vitamini yetersizliğinde iştahsızlık, huzursuzluk, hafıza zayıflığı, dikkatsizlik şeklinde problemler görülmektedir. Imtihan başarımızı ve çalışmalarımızı etkileyecek mühim problemler olduğundan bu vitaminleri bilhassa almanız gerekmektedir.

B1 vitamini nelerde bulunur: Buğday, kepek, bira mayası, taze sebze meyve, koyun eti, sığır eti, balık eti, yumurta, süt benzer biçimde protein içeren gıdaları mutlak suretle tüketmemiz gerekmektedir.

B2 Vitamini

Eksikliğinde dilde kızarma hissi, dudaklarda tarhiş, gözlerde kaşında ve yanma hissi, saç dökülmesi, kilo kaybı ve çeşitli sindirim problemler görülür.

B2 vitamini nelerde bulunur: Karaciğer, böbrek, buğday unu, patates, et, süt, yumurta, sebze, peynir, mercimek, havuç, fındık… benzer biçimde besinlerde bolca oranda bulunmaktadır.

B3 Vitamini

Yetersiz beslenme sonucu deriyi ve sinir sistemini tutan pellegra adlı hastalık ortaya çıkar. Hücrelerin oksijeni yeteri kadar kullanabilmesi için gereklidir. Miğdenin temel taşı olan sindirime lüzumlu asitlerin üretimini sağlar.

B3 vitamini nelerde bulunur: Bira mayası, kepek, yer fıstığı, buğday, et, balık, limon, incir, portakal, hurma, yumurta, süt… benzer biçimde besinlerde bulunmaktadır.

B5 Vitamini

Doğada bolca oranda olduğundan B5 vitamini eksikliğine pek rastlanmaz. B5 vitaminin bir kısmını bağırsaklarda üretmektedir.  eksiklğinde kan şekerinde düşme ellerde titreme  ve kalp çarpıntısı olmaktadır.

B5 vitamini genellikle: karaciğer, kırmızı et, yumurta, sebzeler benzer biçimde besinlerde bulunmaktadır.

B6 Vitamini

Sinir sistemi ve hormanların çalışmasını düzenler. Vücudun savunmasında rol oynayan alyuvar ve antikorların üretilmesini sağlar. Bu da sizin hastalıklara karşı bağşıklı olmanıza yardımcıdır. B6 vitamini eksikliğinde Eksikliğinde migren tipi baş ağrısı, kansızlık, ciltte kuruluk, görme problemleri, uyuşukluk, adele zayıflığı ve adele krampları görülmektedir. Bu tür rahatsızlıklar öğrenmeyi negatif etkileyebilmektedir bilhassa uyuşukluk ve halsizlik.. Bunun için bolca oranda bu vitamini almalısınız.

B6 vitamini genellikle: Karaciğer, böbrek, kırmızı et, balık, yumurta, ekmek, sebze şeklinde besinlerde bulunmaktadır.

B11 Vitamini

Kırmızı kan hücreleri ve sinir dokularının oluşumunda etken rol oynar. Hücre bölünmesi için gereklidir. B11 vitamini vücudunuz gelişimi için gereklidir. Bir bebeğin sinir sisteminin gelişmesi açısından en büyük faktördür. Eksikliğinde genellikle iştahsızlık, Kilo kaybı, bulantı, baş ağrısı, unutkanlık,kalp çarpıntısı şeklinde sorunlara niçin olur.

Unutkanlık olayının önüne geçmek için B11 vitamininden eksik almamaya  dikkat edin ve kucak kucak et ürünleri tüketin.

B11 vitamini kırmızı et dediğimiz ürünlerde bolca bulunmaktadır bunlar: Karaciğer, böbrek, kırmızı et, ıspanak, marul, yumurta, portakal, muz şeklinde besinler b11 vitamini bol miktarda  bulunmaktadır.

Sağlığınızı önemsiyorsanız bu gıdaları ayırt etmeden tüketmeniz gerekmektedir .Bir tek imtihan periyodu değil hayatınızın her yaşlarında sıhhatli kalmanız için gerekmektedir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ