Güncel Fikir Blog'u
2015 Kpss Ve Esir Şehrin İnsanları
Yazar: - 05 Temmuz 2015
1.161
0

2015 Kpss veEsir Şehrin İnsanları Kitap Yazar Sorusu

2015 Kpss ve Esir Şehrin İnsanları, kitap yazar sorusu ; Hangisi Yaşar Kemal’in yazdığı eserlerden biri değildir sorusunun cevabı Esir Şehrin İnsanları olacaktı. Çünkü Esir Şehrin insanları kitabının yazarı Yaşar Kemal değil Kemal Tahir’dir. Bugün bu eser hakkında bilgi vermek istedim.

esir şehrin insanlarıEsir Şehrin İnsanları,Esir Şehir olarak bilinen üçlemenin ilk kitabıdır. Bu kitapta 1.Dünya Savaşından yenik çıkan Osmanlı Devletinin ve özellikle de İstanbul da yaşayan sivil aydınların durumu konu edinilir.

Ana kahramanlar; Kamil Bey, Nermin Hanım, Ayşe,Fuat Bey, Nedime Hanım, Ahmet Bey, İhsan Bey, Niyazi Ağabey, Ramiz Efendi ve Fatma Hanım’dır. İki paşa çocuğunun hayatlarını kesiştirir Kemal Tahir bu kitapta. Bu paşalardan biri Abdülhamid’in en zengin vezirlerinden Selim Paşadır. Kamil Bey , Selim Paşanın oğlu olup erken yaşta büyük bir servete konar. Yaşamının büyük kısmını yurt dışına geçirir. Nermin Hanım da paşa çocuğudur, bolluk içinde yaşayıp giderken babasının ani ölümü ile kumar borçları içerisinde kalır ve kurtuluşu Kamil Bey ile evlenmekte bulur.

1916 da yani 1. Dünya Savaşının iki yıl sonrasında yaşadıkları şehir olan İspanyadan , İstanbul’a dönmeye karar verirler. İstanbul’a kendilerini getiren vapur Çanakkale ‘de durduğunda, Kamil Bey ülkesinin düştüğü hazin durumu tüm çıplaklığı ile görür. Şehir yangın yeridir. Sefaletten küçük kız çocukları kendilerini satmakta , bulaşıcı hastalıklar çoğalmakta, bu iğrenç dönüşüme şahit olan subay ve memurların bazıları intihar etmektedir. İstanbul’a vardıklarında ise Nermin Hanım’ın halası ve eniştesinin evine yerleşmeleri ile lazım gelir. Lakin eniştesinin vatanseverlikten uzak tutumları ile birlikte Kamil Bey’in Kerkük de bulunan topraklarını İngilizlere satası için emrivakiler de bulunması Kamil Bey’i oldukça rahatsız eder. Ve köşkten ayrılmasından sonra olanlar ile olaylar tüm sürükleyiciliği ile başlar.esir şehrin mahpusuİkinci kitap olan Esir Şehrin Mahpusunda ise Kamil Bey hapistedir. Osmanlı ise  üç ayrı parçaya bölünmeye başlamıştır.

yol-ayrimiÜçüncü kitap ise Yol Ayrımıdır. Kamil Bey Anadolu da özgürlüğüne kavuşmuştur. Savaştan zaferle çıkmış bir toplumun demokrasi yolunda verdiği emekleri, gösterdiği çabaları anlatır. Diğer kitaplardan bağımsız olarak bile okunabilir.

Okunması gereken kitaplar listesine eklenmesi gereken kitaplardır. Kemal Tahir’in engin bilgisi ve etkileyici anlatımıyla birlikte o dönemi anlama yolunda atılacak harika bir adım üçlemeyi bitirmekle mümkün olacaktır diye düşünüyorum…

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ