Güncel Fikir Blog'u
2015 Kpss de Pierre Loti Esintisi
Yazar: - 05 Temmuz 2015
1.032
0

2015 Kpss de Pierre Loti Esintisi

2015 Kpss de Pierre Loti Esintisi vardı. Peki kimdi Pierre Loti? Pierre Loti ‘nin asıl ismi Louis Marie Julien Viaud’dir. Pierre Loti isminin yazara kim tarafından ve ne zaman verildiği hakkında ise bir çok söylenti vardır. Kendisi Fransa da 1850 yılında Protestan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 17 yaşında Fransız Deniz Kuvvetlerine girdi. Mesleği sayesinde Orta doğu ve Uzak doğu ülkelerini, kültürlerini görme fırsatı buldu ve yazdığı anı ve romanlarda bu seyahatlerinde edindiği bilgilerden çok faydalandı.

Pierre Loti, 1976’da subay olarak Osmanlı Devleti topraklarına geldi ve karşılaştığı Osmanlı kültüründen çok etkilendi. Burada Aziyade isimli bir kadınla tanıştı ve uğruna kitap yazdı. Pierre Loti onu Selanik’te tanımış, İstanbul’da bulmuş ve saklı saklı buluşmaya başlamıştı. Kadının gerçek adı Hatice’ydi, yeşil gözlü bir Çerkez güzeliydi ve bir adamın üçüncü eşiydi. Kimileri Aziyade’nin gerçek olmadığını söyler. Kim bilir…

İzlenimci bir yazar olan Pierre Loti’nin oldukça yalın bir dili vardı. Edebiyattaki bu izlenimciliği kişiliğini de derinden etkilediğini söylemek mümkündür. Derin bir umutsuzluğu dile getiren yapıtlarında aşkın yanı sıra ölüm duygusu da geniş yer alıyordu. Bütün bu umutsuzlukla birlikte içinde duyduğu insanlığa karşı şefkat ve acıma duygusunu da yapıtlarına da elbette yansıttı.

Pierre Loti aynı zamanda bir İstanbul aşığı idi. Kendini her zaman Türk dostu olarak nitelendirmekten kaçınmadı. 1913 yılında yazdığı La Turquie Agonisante (Can Çekişen Türkiye) kitabıyla Batı politikalarını eleştiren Loti aynı yıl devlet konuğu olarak Türkiye’ye geldiğinde, Tophane Rıhtımı’nda büyük bir törenle karşılanarak Sultan Reşat tarafından sarayda ağırlandı.

”Balkan Savaşları’da, I. Dünya Savaşı’nda ve sonrasında ki Anadolu işgalinde Avrupa’ya karşı hep Türkler’i savundu. Millî Mücadele döneminde Anadolu’daki direnişe destek vermesi ve kendi ülkesi olan işgalci Fransa’yı ağır bir dille eleştirmesiyle Loti, Türk halkının da sempatisini kazandı. Öyle ki, Türkiye Büyük Millet Meclisi 4 Ekim 1921′ de Pierre Loti’ ye şükranlarını sunan bir mektup yolladı. Bununla birlikte Pierre Loti, 1920 yılında “İstanbul Şehri Fahri Hemşehrisi” olarak kabul edildi ve onun adını taşıyan bir de cemiyet kuruldu. Daha sonraları İstanbul’da Divanyolu’nda bir caddeye “Pierre Loti Caddesi” ve Eyüp’te bir kahvehaneye de “Pierre Loti kahvesi” adı verildi. Günümüzde bu kahvehanenin olduğu tepe de Pierre Loti Tepesi olarak anılmaktadır. Ayrıca bu tepeye ulaşmak içinde inşa edilen Eyüp-Piyer loti teleferiğin’de ismiyle Loti  anılmaktadır.” (alıntı)

Tüm bunlar elbette tüm aydınları ikiye bölmüştü. Kimileri  Loti’yi içten bulurken kimileri ise bulmuyordu. 1925 yılında Nazım Hikmet tarafından yazılmış Şarlatan Piyer Loti şiirini okuyarak da bunu görebiliriz…

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ